Save: 7000৳
AMD Ryzen 7 7800X3D Processor
- Discount Price:
38,000৳ - Regular Price:
45,000৳ - Stock:
In Stock - Brand: AMD
- Model:
Ryzen 7 7800X3D (Tray Box)
Payment Options
Available Options
Key Features
- Clock Speed: 4.2GHz Up to 5.0GHz
- Cores: 8, Threads: 16
- L1 Cache: 512KB, L2 Cache: 8MB, L3 Cache: 96MB
- Socket: AM5
Bundle With PC
অর্ডার করার পূর্বে কাস্টমার কেয়ার থেকে পন্যের স্টক ও ডেলিভারি সম্পর্কে জেনে নেয়ার অনুরোধ করা যাচ্ছে। প্রযুক্তি পণ্যের মূল্য অস্থিতিশীল হওয়ায় কারণে যেকোন মুহূর্তে যেকোন প্রযুক্তি পণ্যের মূল্য পরিবর্তন হতে পারে।
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 4.2GHz |
| Cache | Total L1 Cache: 512KB Total L2 Cache: 8MB Total L3 Cache: 96MB |
| Maximum Turbo Frequency | Up to 5.0GHz |
| Cores | 8 |
| Threads | 16 |
| Default TDP | 120W |
| Supported Technologies | AMD EXPO Technology AMD Ryzen Technologies |
| CPU Cooler | Not Included |
| Memory Specifications | |
| Maximum Size | 128GB |
| Maximum Speed | 2x1R: DDR5-5200 2x2R: DDR5-5200 4x1R: DDR5-3600 4x2R: DDR5-3600 |
| Type | DDR5 |
| Max Number of Channels | 2 |
| Graphics Specifications | |
| Max Dynamic Frequency | 2200 MHz |
| Processor Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Core Count | 2 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years warranty (No Warranty for Fan or Cooler) |
Review