Save: 3010৳
AMD Ryzen 5 7600X3D Processor
- Discount Price:
33,990৳ - Regular Price:
37,000৳ - Stock:
In Stock - Brand: AMD
- Model:
Ryzen 5 7600X3D
Payment Options
Key Features
- Clock Speed: 4.1GHz Up to 4.7GHz
- Cores: 6, Threads: 12
- L1 Cache: 384 KB, L2 Cache: 6 MB, L3 Cache: 96MB
- CPU Socket: AM5
Bundle With PC
অর্ডার করার পূর্বে কাস্টমার কেয়ার থেকে পন্যের স্টক ও ডেলিভারি সম্পর্কে জেনে নেয়ার অনুরোধ করা যাচ্ছে। প্রযুক্তি পণ্যের মূল্য অস্থিতিশীল হওয়ায় কারণে যেকোন মুহূর্তে যেকোন প্রযুক্তি পণ্যের মূল্য পরিবর্তন হতে পারে।
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 4.1GHz |
| Cache | L1 Cache: 384 KB L2 Cache: 6 MB L3 Cache: 96 MB |
| Maximum Turbo Frequency | Up to 4.7GHz |
| Cores | 6 |
| Threads | 12 |
| Default TDP | 65W |
| Supported Technologies | AMD EXPO Technology AMD Ryzen Technologies |
| Memory Specifications | |
| Maximum Size | 128GB |
| Maximum Speed | 2x1R DDR5-5200 2x2R DDR5-5200 4x1R DDR5-3600 4x2R DDR5-3600 |
| Type | DDR5 |
| Max Number of Channels | 2 |
| Graphics Specifications | |
| Max Dynamic Frequency | 2200 MHz |
| Processor Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Core Count | 2 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years warranty (No Warranty for Fan or Cooler) |
Review