Save: 201৳
Redragon H510 Zeus-X RGB Wired Gaming Headphone
- Discount Price:
5,099৳ - Regular Price:
5,300৳ - Stock:
In Stock - Brand: Redragon
- Model:
H510 Zeus-X
Payment Options
Available Options
Key Features
- Model: H510 Zeus-X
- 53MM Drivers, Control Audio & Backlit
- Impedance: 2.2KΩ
- Sensitivity: -42±3dB
- Plug Type: USB
অর্ডার করার পূর্বে কাস্টমার কেয়ার থেকে পন্যের স্টক ও ডেলিভারি সম্পর্কে জেনে নেয়ার অনুরোধ করা যাচ্ছে। প্রযুক্তি পণ্যের মূল্য অস্থিতিশীল হওয়ায় কারণে যেকোন মুহূর্তে যেকোন প্রযুক্তি পণ্যের মূল্য পরিবর্তন হতে পারে।
Specification
| Technical Specifications | |
| DRIVER Diameter | 53mm drivers |
| Driver Magnet | 53MM |
| Frequency Range | 20-20KHZ |
| Impedance | 64±15% (f=1KHZ) |
| Sensitivity | 110±3dB |
| Input Jack | USB |
| Connectivity | Wired |
| Physical Specification | |
| Color | White |
| Microphone | |
| Impedance | 2.2KΩ |
| Microphone Size | 6.0x2.7mm |
| frequency | 50-20KHZ |
| Sensitivity | 42±3dB |
| Pick-up Pattern | Omnidirectional |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 1 year warranty |
Description
Redragon H510 Zeus-X RGB Wired Gaming Headphone
Redragon H510 Zeus-X is one kind of RGB 7.1 Surround Sound Gaming Headphone available in White Color. This Redragon H510 Zeus-X featured Precisely Clear Audio, you will enjoy the real clear and lossless sound quality with 7.1 Surround-Sound technology. In this gaming headset, the 53mm drivers offer a wider frequency range, richer sound fields, higher definition, and extreme fidelity sound. This new Redragon H510 Zeus-X comes with the durable fabric ear cushion fabric cover; which has a memory foam filler, it offers a different cozy wearing and much longer lifespan. The cooler part is the upgraded RGB backlight built-in earcup. This gaming headphone is designed with Control Audio & Backlit, which boasts independent line control with sound volume +/-, mic mute, and RGB mode switch. In this H510 Zeus-X, all settings can be adjusted by one hand to meet different needs in any situation. Here, the noise-cancellation microphone offers the clearest communication between teammates or friends, with no more distorted sound and boomed mic cases. The Zeus-X comes with a braided USB cable built-in audio and a backlit mode control box. Styled to match any entertaining & platform you play, watch movies listen to music It is compatible with PC, Mac, PS4, or NS. The Speaker size is 53mm with an impedance of 64±15% (f=1KHZ). The sensitivity rating is 110±3dB while the frequency response of the speaker is 20-20KHz. The speakers have a rated Power of 20-30mW. The microphone size is 6.0x2.7mm and the impedance is 2.2KΩ with a sensitivity of -42±3dB. the frequency response is 100-10KHz in the omnidirectional mics with a rated Voltage of 2V-10V. The signal to Noise Ratio is 60dB. Redragon H510 Zeus-X RGB Wired Gaming Headphone White offers a 1-year Warranty
Review