- Discount Price:
1,800৳ - Regular Price:
1,900৳ - Stock:
In Stock - Brand: Redragon
- Model:
H260 Hylas
Payment Options
Key Features
- Model: H260 Hylas
- Standard OD3.5 audio jack
- Crystal clear bass, mid and treble
- 3.5mm x 2 gold-plated pin
- RGB Backlighting
| Technical Specifications | |
| DRIVER Diameter | 50mm |
| Frequency Range | 20-20000 Hz |
| Impedance | 16 ± 15% |
| Sensitivity | 110 + 3dB S P L at 1KHz |
| Input Jack | USB + 3.5mm X2 |
| Physical Specification | |
| Color | Black, White |
| Microphone | |
| Impedance | ≤ 2.2KQ (Max) |
| Microphone Size | 40x15mm |
| Sensitivity | -38 * 3dB (0dB = 1V / PA) |
| Pick-up Pattern | Omnidirectional |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 year |
Redragon H260 Hylas RGB Wired Gaming Headset
Redragon H260 Hylas Wired Gaming Headset features high performance with 50 mm drivers, crystal clear bass, mid and treble, enhanced bass reproduction, connected by means of a 3.5 mm plug. It is a headset for games at a semi-professional level, compatible with various devices. The Redragon H260 Hylas is a Stereo Gaming Headset with RGB light High-quality reproduction of sound by 50mm dynamic driver unit RGB backlighting Highly sensitive physical noise reduction microphone 3.5mm x 2 gold-plated pin provides the superb sound performance Attached audio adapter cable. It is compatible with PS4, Switch, Xbox-one, Notebook Built-in volume adjustment Earmuff design is comfortable to wear. Frequency Response is between 20-20000 Hz., It has an Omnidirectional Microphone with Impedance ≤ 2.2KQ (Max). It has a 1-year warranty.