- Discount Price:
3,349৳ - Regular Price:
3,400৳ - Stock:
In Stock - Brand: Redragon
- Model:
H320 LAMIA-2
Payment Options
Key Features
- Model: H320 LAMIA-2
- Frequency range: 20Hz - 20kHz
- 7.1 Virtual Surround Sound
- Built-in microphone
- RGB Backlighting
| Technical Specifications | |
| DRIVER Diameter | 40mm |
| Frequency Range | 20 – 20kHz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sensitivity | 117 dB |
| Connectivity | USB 2.0 connector |
| Physical Specification | |
| Weight | 360 g |
| Color | Black |
| Cable Length | 2 meter |
| Microphone | |
| Impedance | 2.2k Ohm |
| Sensitivity | -40 dB+/-3 dB |
| Pick-up Pattern | Omnidirectional |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 1 year |
Redragon H320 LAMIA-2 RGB 7.1 Surround Sound USB Gaming Headset
Redragon H320 LAMIA-2 USB Gaming Headset features high performance with 40 mm drivers. The game comes to life with 7.1 virtualizations, and integrated physical controls for volume and microphone power to deliver quick access during intense matches. RGB lighting adds a colorful glow to late-night gaming sessions with this Redragon Lamia gaming headset. It is compatible with PC, PS3, PS4. Built-in microphone enables simple hands-free chatting via a compatible device. Solid comfortable ear pads designed with all-cover style make sure your ears don’t get squished, the memory foam filler keeps your ear away from dyspnea. Frequency Response is between 20-20000 Hz., It has an Omnidirectional Microphone with Impedance ≤ 2.2KQ (Max). It has a 1-year warranty.