Save: 101৳
Redragon H280 Medea RGB Gaming Headphone
- Discount Price:
2,149৳ - Regular Price:
2,250৳ - Stock:
In Stock - Brand: Redragon
- Model:
H280 Medea
Payment Options
Key Features
- Model: H280 Medea
- High-quality reproduction of sound by 50mm dynamic driver unit
- Highly sensitive physical noise reduction microphone
- Volume adjustment and microphone switch
- Compatible with PC/Mac/Mobile/PS4/Xbox One
অর্ডার করার পূর্বে কাস্টমার কেয়ার থেকে পন্যের স্টক ও ডেলিভারি সম্পর্কে জেনে নেয়ার অনুরোধ করা যাচ্ছে। প্রযুক্তি পণ্যের মূল্য অস্থিতিশীল হওয়ায় কারণে যেকোন মুহূর্তে যেকোন প্রযুক্তি পণ্যের মূল্য পরিবর্তন হতে পারে।
Recently view
1,800৳ 1,900৳
Ex Tax:1,800৳
Specification
| Technical Specifications | |
| DRIVER Diameter | 50mm |
| Frequency Range | 20-20000 Hz |
| Impedance | 16 ± 15% |
| Sensitivity | 110 + 3dB S P L at 1KHz |
| Input Jack | USB + 3.5mm X2 |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Cable Length | 2.1 meter |
| Microphone | |
| Impedance | ≤ 2.2KQ (Max) |
| Microphone Size | 40x15mm |
| Sensitivity | -38 * 3dB (0dB = 1V / PA) |
| Pick-up Pattern | Omnidirectional |
Description
Redragon H280 Medea RGB Gaming Headphone
The Redragon H280 Medea Wired Gaming Headset features a high-quality reproduction of sound by a 50mm dynamic driver unit. It features cutting-edge audio technology with the independent game and chat controls and RGB illumination for an immersive gaming experience. The headphone is equipped with a highly sensitive physical noise reduction microphone. The 3.5mm x 2 gold-plated pin provides superb sound performance. It has an attached audio adapter cable. It has volume adjustment and a microphone switch. The Redragon H280 Medea is compatible with PC/ Mac/ Mobile/ PS4/ Xbox One. The Gaming headset comes with a 1-year warranty.
Review