Save: 2500৳
AMD Ryzen 7 7700X Processor
- Discount Price:
29,500৳ - Regular Price:
32,000৳ - Stock:
In Stock - Brand: AMD
- Model:
Ryzen 7 7700X (Tray Box)
Payment Options
Key Features
- Clock Speed: 4.5GHz Up to 5.4GHz
- Cores: 8, Threads: 16
- L2 Cache: 8MB, L3 Cache: 32MB
- Socket: AM5
Bundle With PC
অর্ডার করার পূর্বে কাস্টমার কেয়ার থেকে পন্যের স্টক ও ডেলিভারি সম্পর্কে জেনে নেয়ার অনুরোধ করা যাচ্ছে। প্রযুক্তি পণ্যের মূল্য অস্থিতিশীল হওয়ায় কারণে যেকোন মুহূর্তে যেকোন প্রযুক্তি পণ্যের মূল্য পরিবর্তন হতে পারে।
Recently view
33,990৳ 37,000৳
Ex Tax:33,990৳
38,000৳ 45,000৳
Ex Tax:38,000৳
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 4.5GHz |
| Cache | Total L1 Cache: 512KB Total L2 Cache: 8MB Total L3 Cache: 32MB |
| Maximum Turbo Frequency | Up to 5.4GHz |
| Cores | 8 |
| Threads | 16 |
| Default TDP | 105W |
| Supported Technologies | AMD EXPO Technology AMD Ryzen Technologies |
| CPU Cooler | Not Included |
| Memory Specifications | |
| Maximum Size | 128 GB |
| Maximum Speed | DDR5-5200MHz, DDR5-3600MHz |
| Type | DDR5 |
| Max Number of Channels | 2 |
| Graphics Specifications | |
| Max Dynamic Frequency | 2200 MHz |
| Processor Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Core Count | 2 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years warranty (No Warranty for Fan or Cooler) |
Review