Save: 1000৳
PowerColor Reaper AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GDDR6 Graphics Card
- Discount Price:
66,000৳ - Regular Price:
67,000৳ - Stock:
In Stock - Brand: PowerColor
- Model:
Reaper AMD Radeon RX 9060 XT
Payment Options
Key Features
- Engine Clock: Up to 2620 MHz (Game) / 3230 MHz (Boost)
- Memory Speed: 20 Gbps, Memory Interface: 128-bit
- Stream Processors: 2048 Units, AMD RDNA 4 Architecture
- Output Ports: 1 x HDMI 2.1b, 2 x DisplayPort 2.1a
অর্ডার করার পূর্বে কাস্টমার কেয়ার থেকে পন্যের স্টক ও ডেলিভারি সম্পর্কে জেনে নেয়ার অনুরোধ করা যাচ্ছে। প্রযুক্তি পণ্যের মূল্য অস্থিতিশীল হওয়ায় কারণে যেকোন মুহূর্তে যেকোন প্রযুক্তি পণ্যের মূল্য পরিবর্তন হতে পারে।
Specification
| Interface | |
| Display Port | 2 x DisplayPort 2.1a |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1b |
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 16GB |
| Resolution | 7680×4320 |
| Stream Processors | 2048 units |
| Memory Clock | Engine Clock(STD/Silent): up to 2620MHz (Game), up to 3230MHz (Boost) |
| Memory Interface | 128-bit |
| Bus Type | PCIE 5.0 x16 |
| Others | AMD Eyefinity Technology AMD Stream Technology AMD Smart Access Memory AMD RDNA 4 Architecture AMD FreeSync Technology AMD HYPR-RX AMD Radeon Anti-Lag 2 Honeywell PTM7950 High-Thermal Conductivity Dual BIOS (OC / Silent) Intelligent Fan Control Highly Efficient Ring Blade Fans Reinforced Metal Backplate Premium-Quality PCB Design High-Efficiency DrMOS Power Module TBP Monitoring (12V Source Detection) Personalize ARGB with Keystone software |
| Physical Specification | |
| Others | Slot: 2 |
| Dimensions | 200mm*100mm*39mm 220mm*120mm*40mm(with bracket) |
| Power Specifications | |
| Connectors | One 8-pin PCI Express Power connectors |
| Recommended PSU | 500W |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.6 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 year |
Review