Save: 6000৳
Intel Core i7 14700K 14th Gen Raptor Lake Processor
- Discount Price:
49,500৳ - Regular Price:
55,500৳ - Stock:
In Stock - Brand: Intel
- Model:
Core i7 14700K (Tray Box)
Payment Options
Key Features
- Clock Speed: 3.4 GHz up to 5.6 GHz
- Cache: 33 MB, Socket: LGA1700
- CPU Cores: 20, CPU Threads: 28
- Graphics: Intel UHD Graphics 770
Bundle With PC
অনলাইনে অর্ডার করতে হলে, পণ্য ভেদে নির্দিষ্ট পরিমাণ টাকা অগ্রিম প্রধান করতে হবে। প্রোডাক্টের অবশিষ্ট টাকা, ক্যাশ অন ডেলিভারিতে পরিশোধ করবেন। প্রোডাক্ট স্টক অথবা দাম সংক্রান্ত যেকোনো বিষয়ে তথ্য জানতে আমাদেরকে কল করুন অথবা আমাদের হোয়াটসঅ্যাপে এ যোগাযোগ করুন।
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 3.4 GHz |
| Cache | 33 MB |
| Maximum Turbo Frequency | 5.6 GHz |
| Cores | 20 |
| Threads | 28 |
| Default TDP | 125W |
| Supported Technologies | Intel Thread Director, Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) on CPU, Intel Speed Shift Technology, Intel Turbo Boost Max Technology 3.0, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel Hyper-Threading Technology, Intel 64, Instruction Set, Idle States, Enhanced Intel SpeedStep Technology, Thermal Monitoring Technologies, Intel Volume Management Device (VMD), Intel Standard Manageability ISM, Intel Control-Flow Enforcement Technology, Execute Disable Bit, Intel Boot Guard, Mode-based Execute Control (MBEC), Intel Virtualization Technology (VT-x), Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d), Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT). |
| CPU Cooler | Not Included |
| Memory Specifications | |
| Maximum Size | 192 GB |
| Type | Up to DDR5 5600 MT/s Up to DDR4 3200 MT/s |
| Max Number of Channels | 2 |
| Graphics Specifications | |
| Base Frequency | 300 MHz |
| Max Dynamic Frequency | 1.60 GHz |
| Max Resolution | Max Resolution (HDMI): 4096 x 2160 @ 60Hz Max Resolution (DP): 7680 x 4320 @ 60Hz Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel): 5120 x 3200 @ 120Hz |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 770 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years warranty |
Review