Save: 3700৳
Intel Core i7-12700 12th Gen Alder Lake Processor
- Discount Price:
33,300৳ - Regular Price:
37,000৳ - Stock:
In Stock - Brand: Intel
- Model:
Core i7-12700 (Tray Box)
Payment Options
Key Features
- Clock Speed: 2.10 GHz Up to 4.80 GHz
- Cache: 25MB, Socket: LGA 1700
- CPU Cores: 12, CPU Threads: 20
- GPU: Intel UHD Graphics 770
Bundle With PC
অনলাইনে অর্ডার করতে হলে, পণ্য ভেদে নির্দিষ্ট পরিমাণ টাকা অগ্রিম প্রধান করতে হবে। প্রোডাক্টের অবশিষ্ট টাকা, ক্যাশ অন ডেলিভারিতে পরিশোধ করবেন। প্রোডাক্ট স্টক অথবা দাম সংক্রান্ত যেকোনো বিষয়ে তথ্য জানতে আমাদেরকে কল করুন অথবা আমাদের হোয়াটসঅ্যাপে এ যোগাযোগ করুন।
Recently view
38,500৳ 48,500৳
Ex Tax:38,500৳
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 2.10 GHz |
| Cache | 25MB |
| Maximum Turbo Frequency | 4.80 GHz |
| Cores | 12 |
| Threads | 20 |
| Default TDP | 65W |
| Supported Technologies | Intel Quick Sync Video: Yes, Intel Quick Sync Video: Yes, OpenCL Support: 2.1, Direct Media Interface (DMI) Revision: 4.0, PCI Express Revision: 5.0 and 4.0, Intel Gaussian & Neural Accelerator: 3.0, Intel Thread Director: Yes, Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost): Yes, Intel Optane Memory Supported: Yes, Intel Speed Shift Technology: Yes, Intel Turbo Boost Max Technology 3.0: Yes, Intel Turbo Boost Technology: 2.0, Intel Hyper-Threading Technology: Yes, Intel Virtualization Technology: Yes, Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d): Yes, Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT): Yes, Thermal Monitoring Technologies: Yes, Intel Volume Management Device (VMD): Yes |
| CPU Cooler | Included |
| Memory Specifications | |
| Maximum Size | 256GB |
| Type | DDR4, DDR5 |
| Max Number of Channels | 2 |
| Graphics Specifications | |
| Base Frequency | 300 MHz |
| Max Dynamic Frequency | 1.50 GHz |
| Max Resolution | HDMI: 4096 x 2160 @ 60Hz DP: 7680 x 4320 @ 60Hz eDP - Integrated Flat Panel: 5120 x 3200 @ 120Hz |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 770 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years warranty (No Warranty for Fan or Cooler) |
Review