Save: 1300৳
Intel Core i3-12100 12th Gen Alder Lake Processor
- Discount Price:
15,500৳ - Regular Price:
16,800৳ - Stock:
In Stock - Brand: Intel
- Model:
Core i3-12100
Payment Options
Key Features
- Clock Speed: 3.30 GHz Up to 4.30 GHz
- Cache: 12MB, Socket: LGA 1700
- CPU Cores: 4, CPU Threads: 8
- Graphic: Intel UHD Graphics 730
Bundle With PC
অনলাইনে অর্ডার করতে হলে, পণ্য ভেদে নির্দিষ্ট পরিমাণ টাকা অগ্রিম প্রধান করতে হবে। প্রোডাক্টের অবশিষ্ট টাকা, ক্যাশ অন ডেলিভারিতে পরিশোধ করবেন। প্রোডাক্ট স্টক অথবা দাম সংক্রান্ত যেকোনো বিষয়ে তথ্য জানতে আমাদেরকে কল করুন অথবা আমাদের হোয়াটসঅ্যাপে এ যোগাযোগ করুন।
Recently view
31,000৳ 32,500৳
Ex Tax:31,000৳
6,700৳ 7,000৳
Ex Tax:6,700৳
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 3.30 GHz |
| Cache | 12 MB Intel Smart Cache |
| Maximum Turbo Frequency | 4.30 GHz |
| Cores | 4 |
| Threads | 8 |
| Default TDP | 60 W |
| Supported Technologies | Intel Quick Sync Video, Intel Clear Video HD Technology, Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost), Intel Optane Memory Supported, Intel Speed Shift Technology, Intel Hyper-Threading Technology, Enhanced Intel SpeedStep Technology, Thermal Monitoring Technologies, Intel Volume Management Device (VMD), Intel Threat Detection Technology (TDT), Intel Control-Flow Enforcement Technology, Intel Virtualization Technology (VT-x) |
| CPU Cooler | Included (PCG 2020C) |
| Memory Specifications | |
| Maximum Size | 128 GB |
| Maximum Speed | 76.8 GB/s |
| Type | Up to DDR5 4800 MT/s Up to DDR4 3200 MT/s |
| Max Number of Channels | 2 |
| Graphics Specifications | |
| Base Frequency | 300 MHz |
| Max Dynamic Frequency | 1.40 GHz |
| Max Resolution | Max Resolution (HDMI)‡: 4096 x 2160 @ 60Hz Max Resolution (DP)‡: 7680 x 4320 @ 60Hz Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel)‡: 5120 x 3200 @ 120Hz |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 730 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years warranty (No Warranty for Fan or Cooler) |
Review