Save: 1000৳
Intel 12th Gen Core i5-12400 Alder Lake Processor
- Discount Price:
24,500৳ - Regular Price:
25,500৳ - Stock:
In Stock - Brand: Intel
- Model:
Core i5-12400
Payment Options
Key Features
- Clock Speed: 2.50 GHz Up to 4.40 GHz
- Cache: 18MB, Socket: LGA 1700
- CPU Cores: 6, CPU Threads: 12
- Graphic: Intel UHD Graphics 730
Bundle With PC
অনলাইনে অর্ডার করতে হলে, পণ্য ভেদে নির্দিষ্ট পরিমাণ টাকা অগ্রিম প্রধান করতে হবে। প্রোডাক্টের অবশিষ্ট টাকা, ক্যাশ অন ডেলিভারিতে পরিশোধ করবেন। প্রোডাক্ট স্টক অথবা দাম সংক্রান্ত যেকোনো বিষয়ে তথ্য জানতে আমাদেরকে কল করুন অথবা আমাদের হোয়াটসঅ্যাপে এ যোগাযোগ করুন।
Also Bought
6,300৳ 6,790৳
Ex Tax:6,300৳
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 2.50 GHz |
| Cache | 18 MB |
| Maximum Turbo Frequency | 4.40 GHz |
| Cores | 6 |
| Threads | 65W |
| Supported Technologies | Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost), Intel Gaussian & Neural Accelerator 3.0, Intel Optane Memory Supported, Intel Speed Shift Technology, Intel Turbo Boost Technology, Intel Hyper-Threading Technology, Intel?? Virtualization Technology (VT-x), Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d), Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT), Intel 64, Enhanced Intel SpeedStep Technology, Thermal Monitoring Technologies, Intel Volume Management Device (VMD) |
| CPU Cooler | Included (PCG 2020C) |
| Memory Specifications | |
| Maximum Size | 256GB |
| Type | DDR4 / DDR5 |
| Max Number of Channels | 2 |
| Graphics Specifications | |
| Max Dynamic Frequency | 1.45 GHz |
| Max Resolution | 7680 x 4320 @ 60Hz (DP), 4096 x 2160 @ 60Hz (HDMI) |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 730 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years warranty (No Warranty for Fan or Cooler) |
Review