Save: 6500৳
MSi B850 GAMING PLUS WIFI AMD B850 DDR5 ATX Motherboard
- Discount Price:
28,500৳ - Regular Price:
35,000৳ - Stock:
In Stock - Brand: MSI
- Model:
B850 GAMING PLUS WIFI
Payment Options
Key Features
- Supported CPU: AMD Socket AM5 for AMD Ryzen 9000, 8000 & 7000 Series
- Supported RAM: 4x DDR5, up to 256GB, 8200+ MT/s (OC)
- Graphics Output: 1x DisplayPort 1.2, 4K 60Hz Resolution
- Features: Realtek 8126VB 5G Ethernet, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4
অনলাইনে অর্ডার করতে হলে, পণ্য ভেদে নির্দিষ্ট পরিমাণ টাকা অগ্রিম প্রধান করতে হবে। প্রোডাক্টের অবশিষ্ট টাকা, ক্যাশ অন ডেলিভারিতে পরিশোধ করবেন। প্রোডাক্ট স্টক অথবা দাম সংক্রান্ত যেকোনো বিষয়ে তথ্য জানতে আমাদেরকে কল করুন অথবা আমাদের হোয়াটসঅ্যাপে এ যোগাযোগ করুন।
Specification
| Basic Information | |
| BIOS | Flash BIOS Button |
| Supported CPU | AMD Socket AM5 for AMD Ryzen 9000 & 8000 & 7000 Series Desktop Processors |
| Chipset | AMD B850 |
| Form Factor | ATX 243.84mm x 304.8mm |
| Audio | Realtek ALC897 7.1-Channel High Definition Audio |
| Expansion Slots | |
| PCI | 4x PCI-E x16 slot PCI_E1 Gen PCIe 5.0 supports up to x16 (From CPU) PCI_E2 Gen PCIe 3.0 supports up to x1 (From Chipset) PCI_E3 Gen PCIe 4.0 supports up to x4 (From Chipset) PCI_E4 Gen PCIe 3.0 supports up to x1 (From Chipset) PCI_E1 slot Supports PCIe 5.0 x16 (For Ryzen 9000/ 7000 Series processors) Supports PCIe 4.0 x8 (For Ryzen 8700/ 8600/ 8400 Series processors) Supports PCIe 4.0 x4 (For Ryzen 8500/ 8300 Series processor) |
| M.2 Socket | 3x M.2 |
| Graphics | |
| Graphics | 1x DisplayPort Support DisplayPort 1.2, maximum resolution of 4K 60Hz |
| Memory | |
| Type | DDR5 |
| Slots | 4 x UDIMM |
| Supported Memory | max. 256GB, DDR5 Support DDR5 8200 - 5600 (OC) MT/s / 5600 - 4800 (JEDEC) MT/s Ryzen 9000 Series Processors max. overclocking frequency: 1DPC 1R Max speed up to 8200+ MT/s 1DPC 2R Max speed up to 6400+ MT/s 2DPC 1R Max speed up to 6400+ MT/s 2DPC 2R Max speed up to 4800+ MT/s Supports AMD POR Speed and JEDEC Speed Supports Memory Overclocking and AMD EXPOTM Supports Dual-Channel mode Supports Non-ECC, Un-buffered memory Supports CUDIMM, Clock Driver bypass mode only |
| Maximum Memory | 256GB |
| Connector & Ports | |
| Audio | 1x Front Audio (JAUD) |
| Display Port (s) | 1x DisplayPort 1.2 |
| Wireless Communication module | Wi-Fi 7 Solution The Wireless module is pre-installed in the M.2 (Key-E) slot Supports MU-MIMO TX/RX, 2.4GHz/ 5GHz/ 6GHz* (320MHz) up to 5.8Gbps Supports 802.11 a/ b/ g/ n/ ac/ ax/ be Supports Bluetooth 5.4, MLO, 4KQAM |
| USB (s) | 4x USB 2.0 (Rear) 4x USB 2.0 (Front) 1x USB 5Gbps Type A (Rear) 4x USB 5Gbps Type A (Front) 1x USB 5Gbps Type C (Front) 1x USB 10Gbps Type A (Rear) 2x USB 10Gbps Type C (Rear |
| LAN Port (s) | 1x Realtek 8126VB 5G LAN |
| Supported Storage | 3x M.2 M.2_1 Source (From CPU) supports up to PCIe 5.0 x4, supports 2280/2260 devices M.2_2 Source (From CPU) supports up to PCIe 4.0 x4, supports 22110/2280 devices M.2_3 Source (From Chipset) supports up to PCIe 4.0 x2, supports 2280/2260 devices 4x SATA 6G M2_1 slot Supports up to PCIe 5.0 x4 (For Ryzen 9000/ 7000 Series processors) Supports up to PCIe 4.0 x4 (For Ryzen 8000 Series processors) |
| RAID | Supports RAID 0 and RAID 1 for M.2 NVMe storage devices |
| Internal I/O Ports | 1x Power Connector(ATX_PWR) 2x Power Connector(CPU_PWR) 1x Power Connector(PCIE_PWR 8pin) 1x CPU Fan 1x Combo Fan (Pump_Sys Fan) 4x System Fan 1x EZ Conn-header (JAF_1) 2x Front Panel (JFP) 1x Chassis Intrusion (JCI) 1x Front Audio (JAUD) 1x Com Port (JCOM) 1x Tuning Controller connector(JDASH) 3x Addressable V2 RGB LED connector (JARGB_V2) 1x RGB LED connector(JRGB) 1x TPM pin header(Support TPM 2.0) 4x USB 2.0 ports 4x USB 5Gbps Type A ports 1x USB 5Gbps Type C ports |
| TPM (Trusted Platform Module ) | 1x TPM pin header(Support TPM 2.0) |
| Others | |
| Special Features | 4x EZ Debug LED |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years Warranty |
Review