Your shopping cart is empty!
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR5 |
| Size | 8GB |
| Resolution | 8K (7680x4320) Pixel DisplayPort |
| Stream Processors | 2048 |
| Core Clock | 1206 MHz |
| Memory Clock | 6000 MHz |
| Memory Interface | PCI Express X16 3.0 |
| Others | Core Code: Polaris 20 XL Core Processes: 14nm Memory Interface Width: 256bit Supplementary Power Connectors: 6 pins TDP: 130W |
| Memory Bandwidth | 192GB/s |
| Power Specifications | |
| Connectors | HDMI+DP+DVI |
| Recommended Power | 300W |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5/4.6 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years |