- Discount Price:
6,700৳ - Regular Price:
7,500৳ - Stock:
In Stock - Brand: MSI
- Model:
SPATIUM S270
Payment Options
Key Features
- Model: SPATIUM S270
- Capacity: 240GB
- Interface: SATA III, 6.0 GB/s
- Form Factor: 2.5 inch
- Read: 500 MB/s, Write: 400 MB/s
Recently view
| KEY Features | |
| Capacity | 120GB |
| Form Factor | 120GB |
| Flash Type | 3D NAND |
| Interface | SATA III 6Gbps |
| Sequential R/W | Sequential Read Speeds: up to 500MB/s Sequential Write Speeds: up to 400MB/s |
| TBW | 110 |
| MTBF (Mean Time Between Failures) | Up to 2,000,000 Hours |
| Physical Specification | |
| Dimensions | 100.20mm (L) x 69.85mm (W) x 7.00mm (H) |
| Temperature | |
| Operating Temperature | 0°C – 70°C |
| Storage Temperature | -40°C – 85°C |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03-Year Warranty |
MSI SPATIUM S270 240GB 2.5" SATA III SSD
The MSI SPATIUM S270 240GB 2.5-Inch SATAIII SSD, a powerful storage option intended to take your system to the next level, is now available. This SSD is built for the SATA III interface, with read/write rates of up to 500/450 MB/s, providing for quick data transfer and decreased game load times. Despite its compact size, the SPATIUM S270 has 240GB of storage space in a 2.5" SATA form factor. Built-in data security and error-correction features increase the durability and lifetime of NAND flash storage, giving you peace of mind about your critical data. This SSD, with a capacity of up to 500 TBW, is appropriate for both desktop and laptop applications, making it a versatile storage option for a wide range of systems. With the MSI SPATIUM S270 240GB 2.5-Inch SATAIII SSD, you can satisfy your craving for speed right now.
Buy MSI SPATIUM S270 240GB 2.5" SATA III SSD from One Stop Solution
In Bangladesh, you can get the original MSI SPATIUM S270 240GB 2.5" SATA III SSD From One Stop Solution. We have a large collection of the latest to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit ONE STOP SOLUTION Shop to get yours at the lowest price. The MSI SPATIUM S270 240GB 2.5" SATA III SSD comes with a 03-year warranty.