Save: 2790৳
GIGABYTE Intel Arc A380 GAMING OC 6G GDDR6 Graphics Card
- Discount Price:
20,000৳ - Regular Price:
22,790৳ - Stock:
In Stock - Brand: Gigabyte
- Model:
Intel Arc A380 GAMING OC 6G
Payment Options
Key Features
- Graphics Clock: 2450 MHz (Reference card: 2000 MHz)
- Memory: 6GB GDDR6
- Memory Bandwidth (GB/sec): 186 GB/s
- Output: DP x2, HDMI x2
অর্ডার করার পূর্বে কাস্টমার কেয়ার থেকে পন্যের স্টক ও ডেলিভারি সম্পর্কে জেনে নেয়ার অনুরোধ করা যাচ্ছে। প্রযুক্তি পণ্যের মূল্য অস্থিতিশীল হওয়ায় কারণে যেকোন মুহূর্তে যেকোন প্রযুক্তি পণ্যের মূল্য পরিবর্তন হতে পারে।
Specification
| Interface | |
| Display Port | 2 x DisplayPort UP to 2.0 |
| HDMI | 2 x HDMI 2.0 |
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 6GB |
| Resolution | 7680x4320 |
| Core Clock | 2450 MHz (Reference card: 2000 MHz) |
| Memory Clock | 15500 MHz |
| Bus Type | 96 bit |
| Others | Xe-cores: 8 Intel Xe Matrix Extensions (Intel® XMX) Engines: 128 Xe Vector Engines: 128 Graphics Memory Bandwidth:186 GB/s |
| Physical Specification | |
| Dimensions | L=280 W=117 H=40 mm |
| Power Specifications | |
| Connectors | 6-Pin |
| Recommended PSU | 350W |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 years |
Review