- Discount Price:
530,000৳ - Regular Price:
535,000৳ - Stock:
In Stock - Brand: Gigabyte
- Model:
AORUS GeForce RTX 5090 MASTER 32G - MPN: GV-N5090AORUS M-32GD
Payment Options
Key Features
- MPN: GV-N5090AORUS M-32GD
- Model: AORUS GeForce RTX 5090 MASTER 32G
- Video Memory: 32GB GDDR7, PCI Express 5.0
- Core Clock: 2655 MHz (Reference Card: 2407MHz)
- CUDA Cores: 21760, Memory Clock: 28 Gbps
- Display Outputs: 3 x DisplayPort 2.1b, 1 x HDMI 2.1b
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 32GB |
| Resolution | 7680x4320 |
| Core Clock | 2655 MHz (Reference card : 2407MHz) |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| Memory Interface | PCI-E 5.0 |
| Bus Type | 512 bit |
| CUDA Cores | 21760 |
| Others | Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4 Powered by GeForce RTX 5090 Integrated with 32GB GDDR7 512-bit memory interface WINDFORCE cooling system Hawk fan Composite metal grease for GPU Server-grade thermal conductive gel Superconducting heat pipes LCD edge view RGB Halo Dual BIOS (Performance / Silent) Reinforced structure Versatile VGA holder |
| Interface | |
| Display Port | DisplayPort 2.1b x3 |
| HDMI | HDMI 2.1b x1 |
| Physical Specification | |
| Others | PCB Form: ATX |
| Dimensions | L=360 W=150 H=75 mm |
| Power Specifications | |
| Connectors | 16 Pin*1 |
| Recommended PSU | 1000W |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | DirectX 12 API |
| OpenGL | 4.6 |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Years |
GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5090 MASTER GDDR7 32GB Graphics Card
The GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5090 MASTER 32G Graphics Card is a powerhouse built for gamers and content makers looking for top-tier performance. With a core clock speed of 2655 MHz, much faster than the reference card's 2407 MHz, the Gigabyte RTX 5090 GRAPHICS CARD is designed to handle the most demanding workloads. The GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5090 MASTER 32G GPU has an outstanding 21,760 CUDA cores and a memory clock speed of 28 Gbps, delivering smooth and efficient performance for high-resolution gaming and rendering. The 32 GB GDDR7 memory, paired with a 512-bit memory bus, gives enough bandwidth to handle big textures and intricate graphics. This GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5090 MASTER 32G Graphics Card has a digital maximum resolution of 7680x4320, which enables breathtaking visuals on ultra-high-definition televisions. Its multi-view capabilities for up to four screens make it ideal for immersive gaming settings or professional multitasking. The GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5090 MASTER 32G Graphics Card is based on the PCI-E 5.0 interface, assuring compatibility with the most recent motherboards and boosting data transfer rates. It is driven by NVIDIA's Blackwell architecture and DLSS 4, which provide improved performance and efficiency. The WINDFORCE cooling system prioritizes cooling and includes a Hawk fan, composite metal grease for the GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5090 MASTER 32G Graphics Card, server-grade thermal conductive gel, and superconducting heat pipes to keep temperatures stable during heavy use. The GIGABYTE RTX 5090 Graphics Card includes an LCD edge view and RGB Halo for customizable aesthetics. The GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5090 MASTER 32G Graphics Card offers multiple BIOS choices for performance and silent modes, allowing users to choose their preferred operation style. A strengthened structure and adaptable VGA holder ensure longevity and stability. The GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5090 MASTER 32G Graphics Card, which has a recommended PSU of 1000W and has several outputs, including three DisplayPort 2.1b and one HDMI 2.1b, is the ideal solution for those looking for unrivaled graphics performance.
Buy GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5090 MASTER 32GB GDDR7 Graphics Card from ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get original GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5090 MASTER 32GB GDDR7 Graphics Card From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of latest GIGABYTE Graphics Card to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at lowest price. The GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5090 MASTER 32GB GDDR7 Graphics Card comes with 03 years warranty.
What is the price of GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5090 MASTER 32G Graphics Card in Bangladesh?
The latest price of GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5090 MASTER 32G Graphics Card in Bangladesh is 530,000৳. You can buy the GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5090 MASTER 32G Graphics Card at best price from our website or visit our showroom.