Asus VA27AQSE 27" 2K QHD IPS Display 75Hz Business Monitor
Save: 1800৳
    In Stock
  • Brand: Asus
  • Model:
    VA27AQSE
Payment Options
Key Features
  • Model: VA27AQSE
  • Resolution: 2K QHD (2560x1440)
  • Display: IPS, 75Hz, 1ms MPRT
  • Ports: 1x DisplayPort 1.2 , 1x HDMI v1.4, 1x VGA, 1 x Audio Jack
  • Features: Adaptive-Sync, Low Blue Light, Flicker-Free, Stereo Speakers
Specification
Display Features
Display Size 27-inch
Display Type LED
Panel Type IPS
Resolution 2K QHD (2560x1440)
Pixel Pitch 0.233mm
Display Surface Anti-Glare
Aspect Ratio 16:9
Viewing Angle (CR≧10, H/V) : 178°/ 178°
Brightness 350cd/㎡(Typ.)
Contrast Ratio 3000:1 (Max)
1000:1 (Typ.)
Refresh Rate 75Hz
Color Support 16.7M
Color Gamut Color Space (sRGB): 99%
Response Time 1ms MPRT
HDR HDR10
Curvature Flat
Others Features Trace Free Technology
SPLENDID Technology
GamePlus
QuickFit
DisplayWidget Center
Energy Star
EPEAT Silver
TCO Certified
FSC MIX
Video Features
Color Temperature Selection Yes (4 modes)
G - Sync Support Yes
HDCP 1.4
Flicker Free TÜV Flicker-free
Low Blue Light TÜV Low Blue Light
Free Sync Support Yes
Audio Features
Speaker Output 2Wx2
Speaker (Built In) Yes
Speaker Details Stereo Speakers
Physical Specification
Weight Net Weight : 5.55 kg (12.24 lbs)
Net Weight without Stand : 3.5 kg (7.72 lbs)
Gross Weight : 7.9 kg (17.42 lbs)
Dimensions Phys. Dimension (W x H x D) : 61.35 x 52.95 x 22.40 cm (24.15" x 20.85" x 8.82")
Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 61.35 x 35.85 x 4.6 cm (24.15" x 14.11" x 1.81")
Box Dimension (W x H x D) : 69.4 x 46.0 x 14.3 cm (27.32" x 18.11" x 5.63")
Color Phys. Dimension (W x H x D) : 61.35 x 52.95 x 22.40 cm (24.15" x 20.85" x 8.82")
Connectivity
Display Port DisplayPort 1.2 x 1
HDMI HDMI(v1.4) x 1
VGA Port 1x VGA
Audio Jack Yes
Mechanical Design
Tilt Yes (+35° ~ -5°)
Swivel Yes (+180° ~ -180°)
Pivot Yes (+90° ~ -90°)
Height Adjustment 0~150mm
Vesa Wall Mount 100x100mm
Security Locker Kensington Lock
Power
Power Consumption Power Consumption : <17.7W
Power Saving Mode : <0.5W
Power Off Mode : <0.3W
Voltage 100-240V, 50/60Hz
Warranty Information
Warranty 3 years Warranty
Description
The Asus VA27AQSE Monitor has a 27-inch QHD 2560 x 1440 IPS panel with a frameless design and 178° wide viewing angles, ensuring clear images and consistent colors from nearly any posture. The Asus VA27AQSE Monitor provides realistic and dynamic images for content creation and daily productivity, with 99% sRGB color coverage, 16.7 million display colors, 350 cd/㎡ brightness, and a normal 1000:1 contrast ratio (with up to 3000:1 maximum contrast). The 75Hz refresh rate, 1ms MPRT reaction time, Adaptive-Sync VRR technology, and Motion Sync eliminate motion blur and screen tearing, while HDR10 support improves dynamic range. The anti-glare LED-backlit IPS panel has a 0.233mm pixel pitch and a 16:9 aspect ratio, resulting in a large 597.74 x 335.67 mm viewing area for multitasking. Asus Monitor interface options include DisplayPort 1.2, HDMI 1.4, VGA, and an earphone jack, which support digital and analog transmission frequencies across many devices. The Asus VA27AQSE Monitor's integrated 2W x2 stereo speakers provide convenient audio for meetings and media. ASUS Eye Care+ Technology, which is TÜV Rheinland-certified for flicker-free and low blue light, helps to alleviate eye strain during lengthy work sessions. The ergonomic stand can tilt from +35° to -5°, swivel ±180°, pivot ±90°, and modify height up to 150mm. It is VESA 100x100mm wall mountable and has a Kensington lock for security. ASUS DisplayWidget Center makes on-screen settings easier, while Trace Free, SPLENDID, GamePlus, QuickFit, HDCP 1.4, and ASUS Power Sync improve usability. The Asus VA27AQSE 27" 2K QHD 75Hz IPS Business Monitor is a practical and sustainable professional display option, boasting energy-efficient performance of under 17.7W, several certifications like Energy Star, EPEAT Silver, TCO Certified, FSC MIX packaging, and dependable build quality.
Buy Asus VA27AQSE 27" 2K QHD 75Hz IPS Monitor from ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get the original Asus VA27AQSE 27" 2K QHD 75Hz IPS Monitor From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of the latest ASUS MONITOR to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our Shop to get yours at the lowest price. The Asus VA27AQSE 27" 2K QHD 75Hz IPS Monitor comes with 3 Years warranty.
What is the price of Asus VA27AQSE 27" 2K Monitor in Bangladesh?
The latest price of Asus VA27AQSE 27" 2K Monitor in Bangladesh is 28,000৳. You can buy the Asus VA27AQSE 27" 2K Monitor at best price from our website or visit our showroom.