TUF Gaming VG34WQML5A
Out Of Stock
Key Features
- Model: TUF Gaming VG34WQML5A
- Resolution: 2K WQHD (3440 x 1440), 1500R Curved
- Display: Fast VA panel, 250Hz(OC), 0.5ms
- Ports: 2x HDMI 2.1, 2x DisplayPort 1.4, 3x USB 3.2 Gen 1, 1 x Earphone Jack
- Features: Speaker, FreeSync Premium, Gaming AI, DisplayHDR 400, HDR 10
| Display Features | |
| Display Size | 34-inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | Fast VA panel |
| Resolution | WQHD (3440 x 1440) |
| Pixel Pitch | 0.232mm |
| Display Surface | Anti-Glare |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Viewing Angle | (CR≧10, H/V) : 178°/ 178° |
| Brightness | 250cd/㎡ |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Refresh Rate | Max. 250Hz (OC) |
| Color Support | 1073.7M (10 bit) |
| Color Gamut |
Color Space (sRGB) : 130% Color Space (DCI-P3) : 95% |
| Response Time | 1ms(GTG), 0.5ms(min.) |
| HDR | HDR10 |
| Curvature | 1500R curved |
| Others Features | Certificate: TÜV Flicker-free, TÜV Low Blue Light, VESA AdaptiveSync Display 250Hz, VESA DisplayHDR 400, AMD FreeSync Premium |
| Video Features | |
| Color Temperature Selection | 4 modes |
| HDCP | Yes, 23 |
| Flicker Free | TÜV Flicker-free |
| Low Blue Light | TÜV Low Blue Light |
| Free Sync Support | FreeSync Premium |
| Audio Features | |
| Speaker Output | 2Wx2 |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Physical Specification | |
| Dimensions | Phys. Dimension (W x H x D) : 80.78 x 54.06 x 25.00 cm (31.80" x 21.28" x 9.84") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 80.78 x 36.39 x 11.10 cm (31.80" x 14.33" x 4.37") Box Dimension (W x H x D) : 103.3 x 49.3 x 18.4 cm (40.67" x 19.41" x 7.24") |
| Color | Black |
| Connectivity | |
| USB Port (s) | 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Display Port | DisplayPort 1.4 x 2 |
| HDMI | HDMI(v2.1) x 2 |
| Audio Jack | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | Yes (+20° ~ -5°) |
| Swivel | Yes (+10° ~ -10°) |
| Height Adjustment | 0~130mm |
| Others | 1/4" Tripod Socket |
| Vesa Wall Mount | 100x100mm |
| Security Locker | Kensington Lock |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption: <31W Power Saving Mode: <0.5W Power Off Mode: <0.3W |
| Voltage | 100-240V, 50/60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years Warranty |
Asus TUF Gaming VG34WQML5A 34" 2K WQHD Fast VA panel 250Hz 0.5ms Curved Monitor
The Asus TUF Gaming VG34WQML5A 34" WQHD 250Hz Curved Gaming MONITOR is intended for gamers that value speed, precision, and immersion. With a dazzling 34-inch WQHD (3440 x 1440) resolution and a 1500R curved VA panel, this Asus TUF Gaming Series 5 Monitor wraps your vision in breathtaking detail, creating an extended field of view for a more immersive gaming experience. The superfast 250Hz refresh rate and lightning-fast 0.5ms reaction time ensure that every frame is rendered with exceptional smoothness, minimizing ghosting and motion blur for clear, fluid graphics in even the most demanding games. The Asus TUF Gaming VG34WQML5A 34" Curved Monitor is designed for professional and competitive gamers, and it includes FreeSync Premium technology to reduce screen tearing and stuttering, allowing for continuous gameplay across a range of frame rates. ELMB Sync (Extreme Low Motion Blur Sync) allows users to enjoy both clear pictures and high frame rates, while HDR10 and DisplayHDR 400 compliance provide lifelike brightness and contrast for cinematic visuals. The display delivers 130% sRGB and 95% DCI-P3 color gamut coverage, resulting in bright and lifelike colors that improve both gaming and artistic material. The Asus TUF Gaming VG34WQML5A 34" Gaming Monitor also includes TUF Gaming A.I. technology, which automatically optimizes images for any gaming setting. Dual DisplayPort 1.4, dual HDMI 2.1, and a 3-port USB 3.2 hub provide diverse and fast communication. Built-in 2W speakers make it easier for casual use. The ergonomic design provides tilt, swivel, and 130mm height adjustments, as well as VESA wall mounting capability for versatile configurations. This Asus TUF Gaming Series 5 VG34WQML5A Gaming Monitor is certified by TÜV Flicker-Free and Low Blue Light technology, ensuring long hours of comfortable viewing. For gamers looking for an immersive, high-refresh, and feature-rich display, the Asus Curved Gaming Monitor strikes the ideal blend of power, performance, and design.
Buy Asus TUF Gaming VG34WQML5A 34" WQHD 250Hz Curved Monitor from ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get the original Asus TUF Gaming VG34WQML5A 34" WQHD 250Hz Curved Monitor From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of the latest ASUS MONITOR to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at the lowest price. The Asus TUF Gaming VG34WQML5A 34" WQHD 250Hz Curved Monitor comes with 3 Years warranty.