Save: 2000৳
AMD Ryzen 7 9700X AM5 Desktop Gaming Processor
- Discount Price:
31,500৳ - Regular Price:
33,500৳ - Stock:
In Stock - Brand: AMD
- Model:
Ryzen 7 9700X (Tray Box)
Payment Options
Key Features
- Clock Speed: 3.8 GHz Up to 5.5 GHz
- Cores: 8, Threads: 16
- L2 Cache: 8MB, L3 Cache: 32MB
- CPU Socket: AM5
Bundle With PC
অর্ডার করার পূর্বে কাস্টমার কেয়ার থেকে পন্যের স্টক ও ডেলিভারি সম্পর্কে জেনে নেয়ার অনুরোধ করা যাচ্ছে। প্রযুক্তি পণ্যের মূল্য অস্থিতিশীল হওয়ায় কারণে যেকোন মুহূর্তে যেকোন প্রযুক্তি পণ্যের মূল্য পরিবর্তন হতে পারে।
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 3.8 GHz |
| Cache | L1 Cache: 640 KB L2 Cache: 8 MB L3 Cache: 32 MB |
| Maximum Turbo Frequency | Up to 5.5 GHz |
| Cores | 8 |
| Threads | 16 |
| Default TDP | 65W |
| Supported Technologies | AMD EXPO Technology AMD Ryzen Technologies |
| CPU Cooler | Not Included |
| Memory Specifications | |
| Maximum Size | 192GB |
| Maximum Speed | 2x1R DDR5-5600 2x2R DDR5-5600 4x1R DDR5-3600 4x2R DDR5-3600 |
| Type | DDR5 |
| Max Number of Channels | 2 |
| Graphics Specifications | |
| Max Dynamic Frequency | 2200 MHz |
| Processor Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Core Count | 2 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years warranty (No Warranty for Fan or Cooler) |
Review