- Stock:
Out Of Stock - Brand: Sparkle
- Model:
Intel Arc A750 ROC Luna OC Edition 8GB - MPN: SA750RW-8GOC
Out Of Stock
Key Features
- MPN : SA750RW-8GOC
- Model : Intel Arc A750 ROC Luna OC Edition 8GB
- Chipset - Intel
- Graphics Resolution Max. - 7680 x 4320
- Multi Display Capability - Quad Display
- Body Color - White
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 8GB |
| Resolution | 7680 x 4320 |
| Core Clock | 2200MHz (Boost) |
| Memory Clock | 16Gbps |
| Memory Interface | PCI Express 4.0 x16 |
| Bus Type | 256-bit |
| Memory Bandwidth | 512 GB/s |
| Interface | |
| Display Port | 3 |
| HDMI | 1 |
| DVI | No |
| Physical Specification | |
| Dimensions | 261 x 118 x 48.4mm |
| Power Specifications | |
| Consumption | 225W |
| Connectors | 2 x 8-Pin or 2 x 6-Pin |
| Recommended PSU | 650W |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year (No Warranty for Mining) |
Graphics Card SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 LUNA OC White Edition
SPARKLE Intel® Arc&trade A750 ROC Luna OC Edition, 8GB GDDR6, 2x DBB 100mm Fan, 2.5-Slot, Metal Backplate, Luna White Edition, SA750RW-8GOC The SPARKLE Intel Arc A750 ROC Luna OC Edition is the brand-new BEST choice of the A750 series, which provides high performance and myriad of productivity without any thing getting in the way. ROC series equipped dual 100mm double-ball bearing fan with 2.5-slot heatsink design, reduce the length of card effetely and ready to fit into the compact . Furthermore, 100mm DBB fans have brought the higher efficiency of cooling, lead to an ultra-silence experience without compromising performance.

Why Choose the Sparkle Intel Arc A750 ROC Luna OC Edition 8GB Graphics Card
Choosing the Sparkle Intel Arc A750 ROC Luna OC Edition 8GB GRAPHICS CARD provides you with a significant performance boost. You get a factory-overclocked boost engine speed of 2200MHz. This card features 28 dedicated Ray Tracing units for realistic in-game lighting. You will benefit from 448 Intel XMX engines for advanced AI tasks. The 256-bit memory bus offers a massive 512 GB/s bandwidth for fast data flow. You can rely on the dual 100mm double-ball bearing fans for superior cooling. These fans are designed to last much longer than standard sleeve bearing fans. The 2.5-slot heatsink design effectively reduces the card length for better compatibility. You can fit this high-power card into more compact computer systems easily. The pre-installed metal backplate adds extra strength and a premium feel. You get access to Intel Deep Link technology for better CPU and GPU cooperation. This card supports DirectX 12 Ultimate for the most advanced graphical effects. You only need a 650W power supply to run this high-end hardware safely. Choosing this Sparkle model ensures a professional and high-speed foundation for your PC.




Buy Graphics Card SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 LUNA OC White Edition from ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get original Graphics Card SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 LUNA OC White Edition From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of latest SPARKLE Graphics Card to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at lowest price. The Graphics Card SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 LUNA OC White Edition comes with 3 years warranty.
In Bangladesh, you can get original Graphics Card SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 LUNA OC White Edition From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of latest SPARKLE Graphics Card to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at lowest price. The Graphics Card SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 LUNA OC White Edition comes with 3 years warranty.
What is the price of Graphics Card SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 LUNA OC White Edition in Bangladesh?
The latest price of Graphics Card SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 LUNA OC White Edition in Bangladesh is 27,000৳. You can buy the Graphics Card SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 LUNA OC White Edition at best price from our website or visit our showroom.
The latest price of Graphics Card SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 LUNA OC White Edition in Bangladesh is 27,000৳. You can buy the Graphics Card SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 LUNA OC White Edition at best price from our website or visit our showroom.