Save: 3200৳
Out Of Stock
SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 8GB OC Edition Graphics Card
- Stock:
Out Of Stock - Brand: Sparkle
- Model:
SPARKLE Intel® Arc™ A750 ROC OC Edition - MPN: SA750R-8GOC
Out Of Stock
Key Features
- MPN : SA750R-8GOC
- Model : SPARKLE Intel® Arc™ A750 ROC OC Edition
- 8GB GDDR6, SA750R-8GOC
- 2x 100mm Double-Ball Bearing Fans
- Metal Backplate, 2.5-slot
- 650 Watt or greater power supply.
Bundle With PC
অনলাইনে অর্ডার করতে হলে, পণ্য ভেদে নির্দিষ্ট পরিমাণ টাকা অগ্রিম প্রধান করতে হবে। প্রোডাক্টের অবশিষ্ট টাকা, ক্যাশ অন ডেলিভারিতে পরিশোধ করবেন। প্রোডাক্ট স্টক অথবা দাম সংক্রান্ত যেকোনো বিষয়ে তথ্য জানতে আমাদেরকে কল করুন অথবা আমাদের হোয়াটসঅ্যাপে এ যোগাযোগ করুন।
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 8GB |
| Resolution | 7680 x 4320 |
| Core Clock | 2200MHz (Boost) |
| Memory Clock | 16Gbps |
| Memory Interface | PCI Express 4.0 x16 |
| Bus Type | 256-bit |
| Memory Bandwidth | 512 GB/s |
| Interface | |
| Display Port | 3 |
| HDMI | 1 |
| DVI | NO |
| Physical Specification | |
| Dimensions | 222 x 101 x 40.9mm |
| Power Specifications | |
| Consumption | 225W |
| Connectors | 2 x 8-Pin or 2 x 6-Pin |
| Recommended PSU | 650W |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year (No Warranty for Mining) |
Description
SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 8GB OC Edition Graphics Card
SPARKLE Intel® Arc&trade A750 ROC OC Edition, 8GB GDDR6, 2x DBB 100mm Fan, 2.5-Slot, Metal Backplate, SA750R-8GOC The SPARKLE Intel Arc A750 ROC OC Edition is the brand-new BEST choice of the A750 series, which provides high performance and myriad of productivity without any thing getting in the way. ROC series equipped dual 100mm double-ball bearing fan with 2.5-slot heatsink design, reduce the length of card effetely and ready to fit into the compact . Furthermore, 100mm DBB fans have brought the higher efficiency of cooling, lead to an ultra-silence experience without compromising performance





Buy SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 8GB OC Edition Graphics Card from ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get original SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 8GB OC Edition Graphics Card From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of latest SPARKLE Graphics Card to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at lowest price. The SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 8GB OC Edition Graphics Card comes with 3 years warranty.
In Bangladesh, you can get original SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 8GB OC Edition Graphics Card From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of latest SPARKLE Graphics Card to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at lowest price. The SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 8GB OC Edition Graphics Card comes with 3 years warranty.
What is the price of SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 8GB OC Edition Graphics Card in Bangladesh?
The latest price of SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 8GB OC Edition Graphics Card in Bangladesh is 27,300৳. You can buy the SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 8GB OC Edition Graphics Card at best price from our website or visit our showroom.
The latest price of SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 8GB OC Edition Graphics Card in Bangladesh is 27,300৳. You can buy the SPARKLE Intel Arc A750 ROC GDDR6 8GB OC Edition Graphics Card at best price from our website or visit our showroom.
Review
Tags:
Intel Arc ROC Series
, Gaming PC Components
, Advanced Graphics Technology
, AI Enhanced GPU Performance
, XeSS Supported Graphics Card
, DirectX 12 Ultimate GPU
, PCIe 4.0 Graphics Solution
, Efficient Cooling GPU
, High FPS Gaming Hardware
, Desktop Graphics Upgrade
, Professional Content Creation GPU
, Streaming Ready GPU
, Modern Computer Components
, Reliable Gaming Performance
, Intel Arc Architecture
, Gaming Accessories Bangladesh
, Trusted Tech Store
, Competitive Gaming Hardware
, VR Ready Graphics Card
, Efficient Gaming Setup
, One Stop Solution Bangladesh
, Performance Gaming GPU