Save: 3200৳
Out Of Stock
SPARKLE Intel Arc A750 ORC GDDR6 OC Edition Dual Fan Graphics Card
- Stock:
Out Of Stock - Brand: Sparkle
- Model:
Intel Arc A750 ORC GDDR6 OC Edition
Out Of Stock
Key Features
- Model : Intel Arc A750 ORC GDDR6 OC Edition
- Chipset - Intel
- Graphics Resolution Max. - 7680 x 4320
- Multi Display Capability - Quad Display
- Body Color - Black & Blue
Bundle With PC
অনলাইনে অর্ডার করতে হলে, পণ্য ভেদে নির্দিষ্ট পরিমাণ টাকা অগ্রিম প্রধান করতে হবে। প্রোডাক্টের অবশিষ্ট টাকা, ক্যাশ অন ডেলিভারিতে পরিশোধ করবেন। প্রোডাক্ট স্টক অথবা দাম সংক্রান্ত যেকোনো বিষয়ে তথ্য জানতে আমাদেরকে কল করুন অথবা আমাদের হোয়াটসঅ্যাপে এ যোগাযোগ করুন।
Specification
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 8GB |
| Resolution | 7680 x 4320 |
| Core Clock | 2200MHz (Boost) |
| Memory Clock | 16Gbps |
| Memory Interface | PCI Express 4.0 x16 |
| Bus Type | 256 bit |
| Memory Bandwidth | 512 GB/s |
| Interface | |
| Display Port | 3 |
| HDMI | 1 |
| DVI | No |
| Physical Specification | |
| Dimensions | 222 x 101 x 40.9mm |
| Power Specifications | |
| Consumption | 225W |
| Connectors | 2 x 8-Pin or 2 x 6-Pin |
| Recommended PSU | 650W |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| VGA Port | No |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 year |
Description
SPARKLE Intel Arc A750 ORC GDDR6 OC Edition Dual Fan Graphics Card









Buy SPARKLE Intel Arc A750 ORC GDDR6 OC Edition Dual Fan Graphics Card from ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get original SPARKLE Intel Arc A750 ORC GDDR6 OC Edition Dual Fan Graphics Card From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of latest SPARKLE Graphics Card to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at lowest price. The SPARKLE Intel Arc A750 ORC GDDR6 OC Edition Dual Fan Graphics Card comes with 3 years warranty.
In Bangladesh, you can get original SPARKLE Intel Arc A750 ORC GDDR6 OC Edition Dual Fan Graphics Card From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of latest SPARKLE Graphics Card to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at lowest price. The SPARKLE Intel Arc A750 ORC GDDR6 OC Edition Dual Fan Graphics Card comes with 3 years warranty.
What is the price of SPARKLE Intel Arc A750 ORC GDDR6 OC Edition Dual Fan Graphics Card in Bangladesh?
The latest price of SPARKLE Intel Arc A750 ORC GDDR6 OC Edition Dual Fan Graphics Card in Bangladesh is 26,800৳. You can buy the SPARKLE Intel Arc A750 ORC GDDR6 OC Edition Dual Fan Graphics Card at best price from our website or visit our showroom.
The latest price of SPARKLE Intel Arc A750 ORC GDDR6 OC Edition Dual Fan Graphics Card in Bangladesh is 26,800৳. You can buy the SPARKLE Intel Arc A750 ORC GDDR6 OC Edition Dual Fan Graphics Card at best price from our website or visit our showroom.
Review
Tags:
Intel Arc Graphics
, SPARKLE ORC Series
, Gaming PC Components
, Ray Tracing GPU
, XeSS Graphics Technology
, PCIe 4.0 Graphics Card
, Advanced GPU Cooling
, Gaming Computer Upgrade
, Graphics Card for Streaming
, AI Powered Graphics
, Modern Gaming Hardware
, Efficient Cooling GPU
, High FPS Graphics Card
, Reliable Gaming GPU
, Desktop Gaming Accessories
, Professional Graphics Performance
, Intel Arc Architecture
, Gaming Setup Bangladesh
, RGB Ready GPU
, Trusted Computer Store
, One Stop Solution Bangladesh
, Competitive Gaming Graphics