- Stock:
Out Of Stock - Brand: Sparkle
- Model:
Intel Arc A310 ECO - MPN: SA310C-4G
Out Of Stock
Key Features
- MPN: SA310C-4G
- Model: Intel Arc A310 ECO
- Graphics Clock: 1000MHz, Memory Speed: 15.5Gbps
- Memory Size: 4GB GDDR6, Memory Interface: 64 bit
- Ray Tracing Units: 6, Intel XMX Engines: 96
- Display Output: 2x Mini DisplayPort, 1x HDMI 2.0b
Recently view
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 4GB |
| Resolution | 7680 x 4320@60Hz |
| Core Clock | Graphics Boost Clock: 1000MHz |
| Memory Clock | 15.5 Gbps |
| Memory Interface | 96 bit |
| Bus Type | PCI Express 4.0 x8 |
| Others | Xe-Core: 6 Ray Tracing Units: 6 Intel XMX Engines: 96 Xe Vector Engines: 96 Graphics Memory Bandwidth: 124 GB/s SPARKLE Exclusive 50W Design Extra Short Bracket Ray Tracing Variable Rate Shading (VSR) OpenCL 3.0 Adaptive Sync AV1 Encode / Decode VP9 Bitstream & Decoding Intel Deep Link Hyper Compute Intel Deep Link Hyper Encode Intel Deep Link Stream Assist |
| Interface | |
| Display Port | 2x Mini DisplayPort |
| HDMI | 1x HDMI 2.0b |
| Physical Specification | |
| Dimensions | 156 x 69 x 15mm Width: 1 Slots |
| Power Specifications | |
| Recommended PSU | 350 Watt or greater power supply |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Display Option | |
| Multi Display | 3 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 years Warranty |
Sparkle Intel Arc A310 ECO GDDR6 4GB Graphics Card
The Sparkle Intel Arc A310 ECO 4GB GDDR6 GRAPHICS CARD reduces power consumption from 75W to 50W, delivering excellent performance with less heat and more power economy. The only single-fan, single-slot heatsink, and half-height configuration that the ECO Series can have is a 50W TBP. The extra short bracket that was included offered this card even more versatility. This card has a graphics rate of 1000 MHz and is powered by 6 Xe-Cores, 6 Ray Tracing Units, and 96 Intel XMX Engines. It can handle multimedia workloads and gaming with reasonable graphics performance. The 4GB GDDR6 memory guarantees fluid multitasking and respectable graphics rendering, especially when combined with a 64-bit interface and speeds of up to 15.5Gbps. With its small form size and low power usage (50 watts TBP), the Sparkle Intel Arc A310 ECO 4GB GDDR6 Graphics Card is a desirable option for systems with power constraints or small form factor configurations. With support for cutting-edge technologies like Adaptive Sync, Vulkan 1.3, and DirectX 12 Ultimate, this card offers compatibility and optimization for the newest gaming standards and seamless gameplay. It also performs exceptionally well in multimedia tasks because of its VP9 and AV1 decoding capability. The performance of computation, encoding, and streaming is improved by the addition of Intel Deep Link technology. High-resolution monitors are supported with the Sparkle Intel Arc A310 ECO 4GB GDDR6 Graphics Card's connectivity choices, which include 2x Mini DisplayPort and 1x HDMI 2.0b interface.
Buy Sparkle Intel Arc A310 ECO 4GB GDDR6 Graphics Card from ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get original Sparkle Intel Arc A310 ECO 4GB GDDR6 Graphics Card From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of latest SPARKLE Graphics Card to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at lowest price. The Sparkle Intel Arc A310 ECO 4GB GDDR6 Graphics Card comes with 3 years warranty.
What is the price of Sparkle Intel Arc A310 ECO 4GB Graphics Card in Bangladesh?
The latest price of Sparkle Intel Arc A310 ECO 4GB Graphics Card in Bangladesh is 14,800৳. You can buy the Sparkle Intel Arc A310 ECO 4GB Graphics Card at best price from our website or visit our showroom.