- Discount Price:
66,900৳ - Regular Price:
68,500৳ - Stock:
In Stock - Brand: Sapphire
- Model:
Pure AMD Radeon RX 9060 XT GAMING OC - MPN: 11350-02-20G
Payment Options
Key Features
- MPN: 11350-02-20G
- Model: Pure AMD Radeon RX 9060 XT GAMING OC
- Boost Clock: Up to 3290 MHz, Game Clock: Up to 2700 MHz
- Memory: 16GB/128-bit DDR6 Stream Processors: 2048
- AMD RDNA 4 Architecture, Ray Accelerator: 32
- Output: 2x HDMI, 1x DisplayPort 2.1a
Recently view
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 16GB |
| Resolution | 7680×4320 |
| Stream Processors | 2048 |
| Core Clock | Boost Clock: Up to 3290 MHz Game Clock: Up to 2700 MHz |
| Memory Clock | 20 Gbps Effective |
| Memory Interface | PCI-Express 5.0 x16 |
| Bus Type | 128 bit |
| Others | Sapphire Features Honeywell PTM7950 Thermal Interface Material (TIM) AeroCurve Fan Blade Free Flow FrameDefense Integrated Cooling Module Dual-X Cooling Technology High TG Copper PCB Optimized Composite Heatpipes Metal Backplate ARGB SAPPHIRE Logo Two-Ball Bearing Fans 9-Phase Digital Power Design Fuse Protection Intelligent Fan Control Precision Fan Control TriXX Supported Performance vs. Efficiency Quicksets Glow! TriXX Boost External RGB LED MB Synchronization AMD Features AMD RDNA™ 4 Architecture 32 Compute Units (3rd Gen RT + 2nd Gen AI Accelerators) AMD HYPR-RX with AFMF 2 AMD FidelityFX™ Super Resolution 4 with AI Upscaling DisplayPort™ 2.1a AMD Radiance Display™ Engine AMD Fluid Motion Frames 2 technology AMD Radeon™ Anti-Lag 2 technology AV1 Encode/Decode AMD FidelityFX™ technologies Microsoft® DirectX® 12 Ultimate AMD Noise Suppression AMD Freesync™ technology AMD Infinity Cache 16 GB of GDDR6 on 128-bit Memory Bus AMD smart technologies AMD Software: Adrenalin Edition™ application Cooler Type Dual-X Cooling AeroCurve Fan Blade Free Flow Integrated Cooling Module High TG Copper PCB Optimized Composite Heatpipes Two-Ball Bearing |
| Interface | |
| Display Port | 1 x DisplayPort 2.1a |
| HDMI | 2 x HDMI |
| Physical Specification | |
| Others | 2.3 slot, ATX |
| Dimensions | 240(L)X 124(W)X 46.1 (H)mm |
| Power Specifications | |
| Consumption | 170W Typical Board Power |
| Connectors | 1 x 8-pin Power Connector. |
| Recommended PSU | Minimum 450 Watt Power Supply |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| Display Option | |
| Multi Display | 3 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 years Warranty |
Sapphire Pure AMD Radeon RX 9060 XT GAMING OC 16GB 128-bit GDDR6 Graphics Card
The Sapphire Pure AMD Radeon RX 9060 XT GAMING OC 16GB GDDR6 GRAPHICS CARD is a beast built for gamers and multimedia makers that want top-tier performance. This Sapphire Pure AMD Radeon RX 9060 XT GAMING OC Graphics Card has a boost clock of up to 3290 MHz and a game clock of up to 2700 MHz, as well as 2048 stream processors and 32 compute units. It also includes 3rd Gen Ray Tracing and 2nd Gen AI Accelerators for improved graphical realism. The 16GB of GDDR6 memory runs on a 128-bit bus and has an effective memory clock of 20 Gbps, guaranteeing smooth gameplay and efficient multitasking. The Sapphire Pure AMD Radeon RX 9060 XT GAMING OC Graphics Card supports up to three screens at 7680×4320 resolution via HDMI and DisplayPort 2.1a, making it suitable for high-resolution gaming setups. The Sapphire Pure AMD Radeon RX 9060 XT GAMING OC 16GB GDDR6 Graphics Card uses the PCI-Express 5.0 x16 interface for fast data transfer rates. Sapphire's innovative cooling technologies, including as Dual-X Cooling, AeroCurve Fan Blade, and optimized composite heatpipes, keep temperatures stable during extended gaming sessions. The Sapphire Pure AMD Radeon RX 9060 XT GAMING OC Graphics Card also has a high TG copper PCB and a metal backplate to increase durability. With an average board power consumption of 170W, it is optimized for efficiency without sacrificing performance. The RX 9060 XT is compatible with a variety of operating systems, including Linux, Windows 10, and Windows 11. It also supports a number of AMD technologies, including FidelityFX Super Resolution 4, AMD FreeSync, and DirectX 12 Ultimate. Sapphire Pure AMD Radeon RX 9060 XT GAMING OC 16GB GDDR6 Graphics Card also has intelligent fan management, fuse safety, and an ARGB Sapphire logo for customisable aesthetics. The bundled accessories, such as a 3-pin 5V ARGB cable, improve the entire user experience. With its cutting-edge technology and powerful performance, the Sapphire Pure AMD Radeon RX 9060 XT GAMING OC 16GB GDDR6 Graphics Card is an ideal choice for gamers and professionals wishing to improve their visual experience.
Buy Sapphire Pure AMD Radeon RX 9060 XT GAMING OC Graphics Card from ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get original Sapphire Pure AMD Radeon RX 9060 XT GAMING OC Graphics Card From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of latest SAPPHIRE GRAPHICS CARD to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at lowest price. The Sapphire Pure AMD Radeon RX 9060 XT GAMING OC Graphics Card comes with 2 years warranty.
What is the price of Sapphire Pure AMD Radeon RX 9060 XT GAMING OC Graphics Card in Bangladesh?
The latest price of Sapphire Pure AMD Radeon RX 9060 XT GAMING OC Graphics Card in Bangladesh is 66,900৳. You can buy the Sapphire Pure AMD Radeon RX 9060 XT GAMING OC Graphics Card at best price from our website or visit our showroom.