- Discount Price:
16,800৳ - Regular Price:
17,500৳ - Stock:
In Stock - Brand: Razer
- Model:
Viper V2 Pro - MPN: RZ01-04390100-R3A1
Payment Options
Key Features
- Model: Viper V2 Pro
- Resolution: 30000DPI
- 58g Ultra-lightweight Design
- Razer HyperSpeed Wireless
- Razer Optical Mouse Switches Gen-3
| Main Features | |
| Connection Type | USB Type-C for charging and Wired use Wired and 2.4 GHz dongle Wireless |
| Optical Sensor | Yes |
| Resolution | True 30,000 DPI Focus Default stages : 400/800/1600/3200/6400 |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Gaming Features | |
| Graphical UI | 750 IPS |
| Acceleration | Up to 750 inches per second (IPS) / 70 G acceleration |
| Button | 5 Programmable Buttons |
| Ultrapolling | Up to 8000 Hz with Razer HyperPolling Wireless Dongle |
| Bonus | Razer Synapse 3 enabled |
| Built-in Memory | On-board DPI and keymap storage |
| Physical Specification | |
| Battery Life | Up to 90 hours at 1000 Hz Up to 17 hours at 8000 Hz |
| Weight | 58g (Excluding cable) |
| Dimensions | Approx: L: 126.7 mm / 4.99 in W: 57.6 mm / 2.27 in H: 37.8 mm / 1.49 in |
| Color | Black |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 01 year warranty (Need to submit product box for warranty claim) |
Razer Viper V2 Pro Lightweight Wireless Esports Gaming Mouse
The Razer Viper V2 Pro Wireless Gaming Mouse weights 58g and is ultra-lightweight. There is a new apex predator in esports. As the successor to the award-winning Razer Viper Ultimate, our next development is more than 20% lighter and equipped with all-around performance advancements. Nothing can stop you now that you have one of the lightest wireless gaming mice ever.
Upgradeable to True 4000 Hz Wireless Polling Rate
The Razer HyperPolling Wireless Dongle provides the fastest wireless performance ever. Unlock a new level of responsiveness with the ultimate update for our most sophisticated mouse, ensuring the speed required for top-tier competitive gaming.
Unlock Ultra-Fine Adjustments
The Razer Viper V2 Pro Wireless Mouse Enables Asymmetric Cut-off to independently establish a lift-off and landing distance that's suited to your playstyle—with 26 granular levels of height modification compared to only 3 in the previous version.
Optical Mouse Switches Gen-3 & HyperSpeed Wireless
The Razer Viper V2 Pro Wireless Mouse has an improved 90-million click lifespan, no double-clicking concerns, and 0.2ms actuation, providing dependability and speed designed for esports. Enjoy high-performance, low-latency competitive play that remains smooth and steady even in loud wireless surroundings, thanks to a connection that is 25% quicker than any other wireless technology today (including Speedflex USB Type C Cable for wired use).