Your shopping cart is empty!
| Technical Specifications | |
| BATTERY HEALTH | Up to 17 hours battery life on a single charge |
| DRIVER Diameter | 40mm |
| OTHERS | High precision 40mm driver, bring you vivid sound field, sound clarity, sound shock feeling, capable of various games. The long flexible gaming mic is high sensitive and durable. Multifunctional in-line remote control for sound and mic. Fits most devices with 3.5mm headphone/microphone port |
| Frequency Range | 20-20KHz |
| Impedance | 32ohm±15% |
| Sensitivity | 116dB±3dB |
| Connectivity | Wireless |
| Physical Specification | |
| System Requirements | computers, laptops. For PS4, mobile phone, for iPad, MP3, MP4 |
| Audio And Microphone | |
| Microphone Frequency | 100 Hz – 10 kHz. |
| Microphone Noise Ratio | 50 dB to 60 dB. |
| Microphone Sensitivity | –42 dB ± 3 dB. |
| Microphone Size | 6.0 × 2.7 mm. |
| Pick-up Pattern | Omnidirectional |