- Discount Price:
9,200৳ - Regular Price:
9,550৳ - Stock:
In Stock - Brand: OCPC
- Model:
XTL-200
Payment Options
Key Features
- Model: XTL-200
- Capacity - 512GB
- Form Factor - 2.5 Inch
- Read Speed (Max) - 520MB/s
- Write Speed (Max) - 450MB/s
| KEY Features | |
| Capacity | 512GB |
| Form Factor | 2.5 Inch |
| Flash Type | 3D-TLC |
| Interface | SATA III |
| Sequential R/W | Read Speed (Max.) - 520MB/s Write Speed (Max.) - 450MB/s |
| TBW | 450 TBW |
| Physical Specification | |
| Dimensions | 100.45 × 69.85 × 7 mm |
| Temperature | |
| Operating Temperature | 0°C to 70°C |
| Storage Temperature | −40°C to 85°C |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 year |
OCPC XTL-200 512GB 2.5" SATA III SSD
The OCPC XTL-200 512GB SATA III SSD s a fast and efficient solid-state drive designed for excellent performance. This SSD, which has 512GB of storage space, is a fantastic substitute for anyone looking for a reliable and quick storage option. Because of its versatile use, the 2.5-inch form size makes it appropriate for use with a range of devices, including desktop and laptop computers. With a maximum read speed of 520MB/s and a write speed of 450MB/s, the OCPC XTL-200 performs admirably. Whether you're transferring big files, starting apps, or restarting your computer, this OCPC XTL-200 SSD delivers lightning-fast speed that greatly improves system responsiveness. The XTL-200's SATA III interface enables flexible connectivity and flexibility to a wide variety of devices. For those looking to increase their storage capacity quickly and easily, the SATA III interface is a desirable choice due to its quick and simple installation process. The solid-state technology advantages of the OCPC XTL-200 512GB SATA III SSD include faster data access, reduced boot times, and improved system responsiveness. Implementing a storage solution that encourages speed, reliability, and compatibility can improve your computer experience.
Buy OCPC XTL-200 512GB 2.5" SATA III SSD from One Stop Solution
In Bangladesh, you can get the original OCPC XTL-200 512GB 2.5" SATA III SSD From One Stop Solution. We have a large collection of the latest to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit ONE STOP SOLUTION Shop to get yours at the lowest price. OCPC XTL-200 512GB 2.5" SATA III SSD comes with a 03-year warranty.