- Discount Price:
5,900৳ - Regular Price:
6,200৳ - Stock:
In Stock - Brand: OCPC
- Model:
XTL-200
Payment Options
Key Features
- Model: XTL-200
- Capacity - 256GB
- Form Factor - 2.5 Inch
- Read Speed (Max) - 510MB/s
- Write Speed (Max) - 450MB/s
| KEY Features | |
| Capacity | 256GB |
| Form Factor | 2.5 Inch |
| Flash Type | 3D-TLC |
| Interface | SATA III |
| Sequential R/W | Read Speed (Max.) - 510MB/s Write Speed (Max.) - 450MB/s |
| TBW | ~100 TBW to 150 TBW |
| Physical Specification | |
| Dimensions | 100.45 × 69.85 × 7 mm |
| Temperature | |
| Operating Temperature | 0°C to 70°C |
| Storage Temperature | −40°C to 85°C |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 year |
OCPC XTL-200 256GB 2.5" SATA III SSD
The OCPC XTL-200 256GB SATA III SSD is a fast and efficient solid-state drive designed for excellent performance. With a 256GB storage capacity, this SSD is a great alternative for those searching for a fast and trustworthy storage solution. The 2.5-inch form factor makes it suitable for both desktop and laptop computers as it can be used with a variety of devices. Performance-wise, the OCPC XTL-200 delivers, with a maximum read speed of 510MB/s and a write speed of 450MB/s. Whether you're booting up your computer, launching programs, or moving large files, this SSD offers blazingly quick performance that significantly increases system responsiveness. The SATA III interface of the XTL-200 facilitates seamless connection and adaptability to a diverse range of devices. For those looking to increase their storage capacity quickly and easily, the SATA III interface is a desirable choice due to its quick and simple installation process. The solid-state technology advantages of the OCPC XTL-200 256GB SATA III SSD include faster data access, reduced boot times, and improved system responsiveness. Implementing a storage solution that encourages speed, reliability, and compatibility can improve your computer experience.
Buy OCPC XTL-200 128GB 2.5" SATA III SSD from One Stop Solution
In Bangladesh, you can get the original OCPC XTL-200 256GB 2.5" SATA III SSD From One Stop Solution. We have a large collection of the latest to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit ONE STOP SOLUTION Shop to get yours at the lowest price. The OCPC XTL-200 256GB 2.5" SATA III SSD comes with a 03-year warranty.