- Discount Price:
5,300৳ - Regular Price:
7,500৳ - Stock:
In Stock - Brand: MSI
- Model:
MSI GT 710 2GD3H LP
Payment Options
Key Features
- Model: MSI GT 710 2GD3H LP
- Boost Clock: 1600 MHz
- D-Sub x 1/ HDMI x 1/ DL-DVI-D x 1
- Predator: In-game video recording
- Lower temperature and higher efficiency
| Video Memory Specifications | |
| Type | DDR3 |
| Size | 2GB |
| Resolution | HDMI: Max Resolution: 4096x2160 @24 Hz DVI: Max Resolution: 2560 x 1600 @60 Hz |
| Core Clock | 954 |
| Memory Clock | MEMORY SPEED: 1600 |
| Memory Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| Bus Type | 64-bit |
| Others | D-SUB CONNECTORS x 1 |
| Interface | |
| HDMI | HDMI 1.4a x 1 |
| DVI | Dual-link DVI-D x 1 |
| Physical Specification | |
| Others | 178 g |
| Dimensions | 146 x 69 x 19 mm |
| Power Specifications | |
| Consumption | 19 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 API |
| OpenGL | 4.5 |
| Display Option | |
| Multi Display | 2 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years |
MSI GT 710 2GD3H LP 2GB 64-bit DDR3 Gaming Graphics Card
The MSI GT 710 2GD3H LP 2GB DDR3 Gaming Graphics Card has 10 years ultra-long lifetime under full load. The Graphics Card works in low temperature and has a higher efficiency rate. It has Extremely low EST. The Large Heat sink covers the area og the GPU and memory to keep both components cool. This graphics card provides the best suitable atmosphere for gaming and multimedia work. The MSI GT 710 2GD3H LP 2GB DDR3 Gaming Graphic Card has Low Profile Design that helps to save more space which allows users to build slim or smaller system easier and effortlessly. It comes with 3 years warranty.
Buy MSI GT 710 2GD3H LP 2GB 64-bit DDR3 Gaming Graphics Card from ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get original MSI GT 710 2GD3H LP 2GB 64-bit DDR3 Gaming Graphic Card From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of latest MSI GRAPHICS CARD to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at lowest price. The MSI GT 710 2GD3H LP 2GB 64-bit DDR3 Gaming Graphic Card comes with 3 years warranty.
What is the price of MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card in Bangladesh?
The latest price of MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card in Bangladesh is 5,300৳. You can buy the MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card at best price from our website or visit our showroom.