- Discount Price:
515,000৳ - Regular Price:
519,000৳ - Stock:
In Stock - Brand: MSI
- Model:
GeForce RTX 5090 32G SUPRIM SOC - MPN: G5090-32SPS
Payment Options
Key Features
- MPN: G5090-32SPS
- Model: GeForce RTX 5090 32G SUPRIM SOC
- Video Memory: 32GB GDDR7, PCI Express 5.0 x16
- Memory Bus: 512-bit, CUDA Cores: 21760 Units
- Memory Speed: 28 Gbps, Resolution: Up to 8K@60Hz
- Display Outputs: 3 x DisplayPort 2.1b, 1 x HDMI
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 32GB |
| Resolution | up to 15360×8460 @ 60Hz |
| Memory Interface | 28 Gbps |
| Bus Type | 512-bit |
| CUDA Cores | 21760 |
| Memory Bandwidth | ~1.79 TB/s |
| Interface | |
| Display Port | 3 x DisplayPort 2.1a |
| HDMI | 1x HDMI |
| HDCP | Yes |
| Physical Specification | |
| Others | WITH DLSS 4 Powered by NVIDIA Blackwell HYPER FROZR THERMAL DESIGN STORMFORCE Fan Advanced Vapor Chamber Core Pipes Filled Fins Wave Curved 4.0 Air Antegrade Fin 2.0 Metal Backplate Dual BIOS |
| Power Specifications | |
| Consumption | 575W–600W |
| Connectors | 16-pin x 1 |
| Recommended PSU | 1000W |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Display Option | |
| Multi Display | Quad Display |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 years |
MSI GeForce RTX 5090 32G SUPRIM SOC 32GB 512-bit GDDR7 Graphics Card
The MSI GeForce RTX 5090 32G SUPRIM SOC GRAPHICS CARD is built with NVIDIA's Blackwell architecture. With a blazing-fast 512-bit memory bus, 28 Gbps speed, 32GB of GDDR7 memory, and 21760 CUDA cores, it boasts DLSS 4 for revolutionary AI-enhanced visuals. With its smooth compatibility with the newest systems guaranteed by its PCI Express Gen 5 x16 interface, the MSI GeForce RTX 5090 32G SUPRIM SOC GPU provides future-proof performance for applications of the future. Innovative cooling technologies are used in the sophisticated HYPER FROZR thermal design for quiet operation and ideal heat management. The STORMFORCE fan, which is included with the MSI GeForce RTX 5090 32G SUPRIM SOC graphics card, uses seven carefully designed blades with circular arcs and claw texturing to provide effective airflow. Heat is quickly transferred from the GPU and VRAM to the square-shaped Core Pipes via an integrated Vapor Chamber. The Core Pipes include filled fins to optimize heat dissipation. Superior airflow and turbulence reduction are ensured by the RTX 50 Series GPU's precision-engineered wave edges in the Wave Curved 4.0 system and the V-shaped cuts in the Air Antegrade Fin 2.0, which improve thermal efficiency. With three DisplayPort 2.1a outputs, an HDMI 2.1b connector, and 4K at 120Hz HDR, 8K at 60Hz HDR, and variable refresh rate for an immersive experience, this MSI GeForce RTX 5090 32G SUPRIM SOC GPU can support up to four monitors. A metal backplate with thermal pads and airflow vents improves cooling and adds structural strength. Dual BIOS allows you to alternate between quieter running and high-performance gaming. The MSI GeForce RTX 5090 32G SUPRIM SOC graphics card supports OpenGL 4.6, Microsoft DirectX 12 Ultimate, and resolutions up to 7680 x 4320.
Buy MSI GeForce RTX 5090 32G SUPRIM SOC 32GB GDDR7 Graphics Card from ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get original MSI GeForce RTX 5090 32G SUPRIM SOC 32GB GDDR7 Graphics Card From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of latest MSI GRAPHICS CARD to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at lowest price. The MSI GeForce RTX 5090 32G SUPRIM SOC 32GB GDDR7 Graphics Card comes with 3 years warranty.
What is the price of MSI GeForce RTX 5090 32G SUPRIM SOC GDDR7 Graphics Card in Bangladesh?
The latest price of MSI GeForce RTX 5090 32G SUPRIM SOC GDDR7 Graphics Card in Bangladesh is 515,000৳. You can buy the MSI GeForce RTX 5090 32G SUPRIM SOC GDDR7 Graphics Card at best price from our website or visit our showroom.