- Discount Price:
195,000৳ - Regular Price:
201,000৳ - Stock:
In Stock - Brand: MSI
- Model:
GeForce RTX 5080 16G VENTUS 3X OC PLUS - MPN: G5080-16V3CP
Payment Options
Key Features
- MPN: G5080-16V3CP
- Model: GeForce RTX 5080 16G VENTUS 3X OC PLUS
- Video Memory: 16GB GDDR7, PCI Express 5
- CUDA Cores: 10752 Units, Memory Speed: 30 Gbps
- Core Clocks: Extreme: 2655 MHz, Boost: 2640 MHz
- Display Outputs: 3 x DisplayPort 2.1b, 1 x HDMI
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 16GB |
| Resolution | up to 7680 x 4320p |
| Core Clock | Extreme Performance: 2655 MHz (MSI Center) Boost: 2640 MHz |
| Memory Interface | 30 Gbps |
| Bus Type | 256-bit |
| CUDA Cores | 10752 |
| Others | Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4 SFF-Ready Enthusiast GeForce Card TORX Fan 5.0 Nickel-plated Copper Baseplate Core Pipes Metal Backplate |
| Memory Bandwidth | ~960 GB/s |
| Interface | |
| Display Port | DisplayPort x 3 (v2.1b) |
| HDMI | HDMI x 1 (As specified in HDMI™ 2.1b: up to 4K 480Hz or 8K 120Hz with DSC, Gaming VRR, HDR) |
| HDCP | Yes |
| Physical Specification | |
| Dimensions | 303 x 121 x 49 mm |
| Power Specifications | |
| Consumption | 360W |
| Connectors | 16-pin x 1 |
| Recommended PSU | 850 W |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 years |
MSI GeForce RTX 5080 16G VENTUS 3X OC PLUS 16GB GDDR7 Graphics Card
The MSI GeForce RTX 5080 16G VENTUS 3X OC PLUS GRAPHICS CARD, which has DLSS 4 and the NVIDIA Blackwell architecture. With 10,752 cores and a boost speed of 2,640 MHz, this MSI RTX 50 Series GPU offers exceptional performance. In extreme performance mode, it can reach 2,655 MHz via MSI Center. With 16GB of GDDR7 memory running at 30 Gbps on a 256-bit memory bus, this MSI RTX 5080 Graphics Card offers lightning-fast data processing for smooth gaming and business activities. The PCI Express 5.0 x16 interface of the MSI GeForce RTX 5080 16G VENTUS 3X OC PLUS graphics card increases bandwidth for better system responsiveness. Three DisplayPort 2.1a outputs with a maximum resolution of 15,360 × 8,460 at 60Hz and an HDMI 2.1b connection that supports 4K at 120Hz HDR and 8K at 60Hz HDR with variable refresh rate compatibility are included with the MSI GDDR7 GPU Card for display connectivity. With support for up to four monitors at once, the MSI GeForce RTX 5080 16G VENTUS 3X OC PLUS graphics card is made for multi-display configurations. It produces realistic images and fluid rendering because to its 336 TMUs, 128 ROPs, and 84 dedicated ray tracing cores. Compatibility with OpenGL 4.6 and DirectX 12 Ultimate (12_2) guarantees excellent gaming experiences. For the best thermal performance, the TRI FROZR 4 cooling system uses high-pressure airflow with STORMFORCE Fans and TORX Fan 5.0. For better cooling, the square-shaped core pipes make maximum contact with the MSI GeForce RTX 5080 16G VENTUS 3X OC PLUS GDDR7 graphics card, while a nickel-plated copper baseplate effectively transmits heat. The metal backplate has airflow vents to assist dissipate heat and increases durability.
Buy MSI GeForce RTX 5080 16G VENTUS 3X OC PLUS 16GB GDDR7 Graphics Card from ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get original MSI GeForce RTX 5080 16G VENTUS 3X OC PLUS 16GB GDDR7 Graphics Card From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of latest MSI GRAPHICS CARD to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at lowest price. The MSI GeForce RTX 5080 16G VENTUS 3X OC PLUS 16GB GDDR7 Graphics Card comes with 3 years warranty.
What is the price of MSI GeForce RTX 5080 16G VENTUS 3X OC PLUS Graphics Card in Bangladesh?
The latest price of MSI GeForce RTX 5080 16G VENTUS 3X OC PLUS Graphics Card in Bangladesh is 195,000৳. You can buy the MSI GeForce RTX 5080 16G VENTUS 3X OC PLUS Graphics Card at best price from our website or visitour showroom.