- Discount Price:
99,900৳ - Regular Price:
108,000৳ - Stock:
In Stock - Brand: MSI
- Model:
GeForce RTX 5070 12G SHADOW 3X OC
Payment Options
Key Features
- Model: GeForce RTX 5070 12G SHADOW 3X OC
- Core Clock: 2557 MHz ; Boost: 2542 MHz
- Memory Clock: 28 Gbps
- CUDA Cores: 6144
- Output: DP 2.1b x3, HDMI 2.1b x1
Recently view
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 12GB |
| Resolution | 7680 x 4320 |
| Core Clock | Extreme Performance: 2557 MHz (MSI Center) Boost: 2542 MHz |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| Memory Interface | PCI-E 5.0 |
| Bus Type | 192 bit |
| CUDA Cores | 6144 |
| Interface | |
| Display Port | DisplayPort 2.1b x 3 |
| HDMI | HDMI 2.1b x 1 |
| Physical Specification | |
| Others | Weight: 982 g (Card) / 1406 g (Package) PCB Form: ATX |
| Dimensions | 303 x 121 x 49 mm |
| Power Specifications | |
| Consumption | 250W |
| Connectors | 16 pin x 1 |
| Recommended PSU | 650W |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 years Warranty |
MSI GeForce RTX 5070 12G SHADOW 3X OC 192 bit GDDR7 Graphics Card
The MSI GeForce RTX 5070 12G SHADOW 3X OC GDDR7 GRAPHICS CARD is a powerful MSI GPU that pushes the boundaries of gaming and creative rendering with its next-generation NVIDIA RTX architecture and superb MSI engineering. With 12GB of blazing-fast GDDR7 memory, this MSI GeForce RTX 5070 Graphics Card boasts ultra-realistic visuals, silky frame rates, and sophisticated real-time ray tracing features that will take any gaming setup or professional workstation to new heights. The factory-overclocked MSI RTX 5070 12G SHADOW 3X OC edition pushes performance boundaries with faster clock speeds and a more robust digital circuitry design, delivering exceptional responsiveness and efficiency in even the most graphically demanding applications. MSI RTX 5070 12G SHADOW 3X OC's unique triple-fan cooling system, which is built into the MSI SHADOW 3X OC series, delivers excellent thermal management and quiet operation even during longer sessions, while the sturdy PCB and smart power management ensure lifetime and stability. With its sleek, modern design and versatile connectivity options, the MSI GeForce RTX 5070 12G SHADOW 3X OC GDDR7 Graphics Card is a future-proof solution for both enthusiasts and professionals, making it the ideal choice for next-generation gaming, immersive VR experiences, and high-end content creation.
Buy MSI GeForce RTX 5070 12G SHADOW 3X OC GDDR7 Graphics Card from ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get original MSI GeForce RTX 5070 12G SHADOW 3X OC GDDR7 Graphics Card From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of latest MSI GRAPHICS CARD to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at lowest price. The MSI GeForce RTX 5070 12G SHADOW 3X OC GDDR7 Graphics Card comes with 3 years warranty.
What is the price of MSI GeForce RTX 5070 12G SHADOW 3X OC Graphics Card in Bangladesh?
The latest price of MSI GeForce RTX 5070 12G SHADOW 3X OC Graphics Card in Bangladesh is 99,900৳. You can buy the MSI GeForce RTX 5070 12G SHADOW 3X OC Graphics Card at best price from our website or visit our showroom.