- Discount Price:
102,900৳ - Regular Price:
108,900৳ - Stock:
In Stock - Brand: MSI
- Model:
GeForce RTX 5070 12G INSPIRE 3X OC
Payment Options
Key Features
- Model: GeForce RTX 5070 12G INSPIRE 3X OC
- Core Clock: 2557 MHz ; Boost: 2542 MHz
- Memory Clock: 28 Gbps
- CUDA Cores: 6144
- Output: DP 2.1b x3, HDMI 2.1b x1
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 12GB |
| Resolution | 7680 x 4320 |
| Core Clock | Extreme Performance: 2557 MHz (MSI Center) Boost: 2542 MHz |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| Memory Interface | PCI-E 5.0 |
| Bus Type | 192 bit |
| CUDA Cores | 6144 |
| Interface | |
| Display Port | DisplayPort 2.1b x 3 |
| HDMI | HDMI 2.1b x 1 |
| Physical Specification | |
| Others | Weight: 914 g (Card) / 1312 g (Package) PCB Form: ATX |
| Dimensions | 288 x 112 x 50 mm |
| Power Specifications | |
| Consumption | 250W |
| Connectors | 16 pin x 1 |
| Recommended PSU | 650W |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 years Warranty |
MSI GeForce RTX 5070 12G INSPIRE 3X OC 192 bit GDDR7 Graphics Card
The MSI GeForce RTX 5070 12G INSPIRE 3X OC GDDR7 GRAPHICS CARD is a superbly designed MSI GPU that pushes the boundaries of gaming performance and professional graphics rendering in a single powerful package. This MSI Graphics Card, built with cutting-edge NVIDIA RTX architecture and 12GB of ultra-fast GDDR7 memory, takes on the most graphically demanding titles and creative applications with breathtaking precision, ultra-realistic visuals, and fluid frame rates, bringing next-generation gaming and content creation to life. The RTX 5070 12G INSPIRE 3X OC model is factory overclocked to provide faster clock speeds and processing right out of the box, guaranteeing that real-time ray tracing, AI-powered rendering, and high-resolution textures run smoothly. This MSI GPU's revolutionary triple-fan cooling system is designed for intelligent thermal management, dissipating heat efficiently even under high loads to ensure silent, consistent performance throughout marathon gaming sessions or demanding creative workloads. MSI GeForce RTX 5070 12G INSPIRE 3X OC Graphics Card's tough build quality, advanced power management, and flexible connectivity options—including multiple display outputs make it ideal for high-end gaming rigs, cutting-edge VR setups, and professional editing workstations. With its premium design, sturdy construction, and cutting-edge technology, the MSI GeForce RTX 5070 12G INSPIRE 3X OC GDDR7 Graphics Card is a true MSI GPU, delivering unsurpassed performance for enthusiasts that seek the best in power, efficiency, and style.
Buy MSI GeForce RTX 5070 12G INSPIRE 3X OC GDDR7 Graphics Card from ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get original MSI GeForce RTX 5070 12G INSPIRE 3X OC GDDR7 Graphics Card From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of latest MSI GRAPHICS CARD to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at lowest price. The MSI GeForce RTX 5070 12G INSPIRE 3X OC GDDR7 Graphics Card comes with 3 years warranty.
What is the price of MSI GeForce RTX 5070 12G INSPIRE 3X OC Graphics Card in Bangladesh?
The latest price of MSI GeForce RTX 5070 12G INSPIRE 3X OC Graphics Card in Bangladesh is 102,900৳. You can buy the MSI GeForce RTX 5070 12G INSPIRE 3X OC Graphics Card at best price from our website or visit our showroom.