- Discount Price:
29,000৳ - Regular Price:
32,500৳ - Stock:
In Stock - Brand: Gigabyte
- Model:
GeForce RTX 3050 OC Low Profile - MPN: GV-N3050OC-6GL
Payment Options
Key Features
- MPN: GV-N3050OC-6GL
- Model: GeForce RTX 3050 OC Low Profile
- Core Clock: 1477 MHz (Reference Card: 1470 MHz)
- Memory: 6GB GDDR6
- Memory Clock: 14000 MHz
- Output: DP 1.4 x2, HDMI 2.1 x2
Recently view
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 6GB |
| Resolution | 7680x4320 |
| Core Clock | 1477 MHz (Reference Card: 1470 MHz) |
| Memory Clock | 14000 MHz |
| Memory Interface | PCI-E 4.0 |
| Bus Type | 96 bit |
| CUDA Cores | 2304 |
| Interface | |
| Display Port | DisplayPort 1.4a x2 |
| HDMI | HDMI 2.1 x2 |
| Physical Specification | |
| Others | PCB Form: Low profile |
| Dimensions | L=181 W=69 H=36 mm |
| Power Specifications | |
| Recommended PSU | 300W |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 Years |
GIGABYTE GeForce RTX 3050 OC Low Profile GDDR6 6G Graphics Card
The GIGABYTE GeForce RTX 3050 OC Low Profile 6G is a compact yet powerful graphics card designed for small form factor builds. It leverages NVIDIA's Ampere architecture, which includes advanced technologies such as Ampere Streaming Multiprocessors, 2nd Generation RT Cores, and 3rd Generation Tensor Cores. These features collectively provide enhanced gaming and creative performance, even in tight spaces. With a core clock speed of 1477 MHz, slightly overclocked from the reference card's 1470 MHz, the card comes equipped with 6GB of GDDR6 memory running at a memory clock of 14000 MHz. It offers multiple output options, including two DisplayPort 1.4 and two HDMI 2.1 ports, allowing for the connection of up to four displays. The low-profile design, with a card length of 181mm, makes it ideal for compact builds, providing solid performance without taking up much space. This makes the GIGABYTE GeForce RTX 3050 OC Low Profile 6G GRAPHICS CARD an excellent choice for users looking to build a compact gaming rig or workstation.
Buy GIGABYTE GeForce RTX 3050 OC Low Profile 6G GDDR6 Graphics Card from the best GPU Shop in BD : ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get original GIGABYTE GeForce RTX 3050 OC Low Profile 6G GDDR6 Graphics Card From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of latest GIGABYTE Graphics Card to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at lowest price. The GIGABYTE GeForce RTX 3050 OC Low Profile 6G GDDR6 Graphics Card Card has 03 years warranty.
What is the price of GIGABYTE GeForce RTX 3050 OC Low Profile 6G Graphics Card in Bangladesh?
The latest price of GIGABYTE GeForce RTX 3050 OC Low Profile 6G Graphics Card in Bangladesh is 29,000৳. You can buy the GIGABYTE GeForce RTX 3050 OC Low Profile 6G Graphics Card at best price from our website or visit our showroom.