- Discount Price:
82,000৳ - Regular Price:
85,500৳ - Stock:
In Stock - Brand: Gigabyte
- Model:
GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 16G - MPN: GV-N506TWF2OC-16GD
Payment Options
Key Features
- MPN: GV-N506TWF2OC-16GD
- Model: GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 16G
- Video Memory: 16GB GDDR7, PCI Express 5.0
- Core Clock: 2587 MHz (Reference card: 2572 MHz)
- CUDA Cores: 4608, Memory Clock: 28 Gbps
- Display Outputs: 3x DisplayPort 2.1b, 1x HDMI 2.1b
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 8GB |
| Resolution | 7680x4320 |
| Core Clock | 2587 MHz (Reference card :2572 MHz) |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| Memory Interface | PCI-E 5.0 |
| Bus Type | 128 bit |
| CUDA Cores | 4608 |
| Interface | |
| Display Port | DisplayPort 2.1b *3 |
| HDMI | HDMI 2.1b *1 |
| Physical Specification | |
| Others | PCB Form: ATX |
| Dimensions | L=208 W=120 H=40 mm |
| Power Specifications | |
| Connectors | 8 Pin*1 |
| Recommended PSU | 650W |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | DirectX 12 API |
| OpenGL | 4.6 |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 Years |
GIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 16GB GDDR7 Graphics Card
The GIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 16G Graphics Card is designed to deliver high performance and advanced gaming images with the newest NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4 technology. This GRAPHICS CARD, designed for gamers, creators, and professionals, is powered by the GeForce RTX 5060 Ti GPU and features a large 16GB of GDDR7 memory on a 128-bit memory interface, allowing for fast data transmission and efficient multitasking in today's demanding applications. The GIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 16G Graphics Card runs at a core clock speed of 2587 MHz, slightly higher than the reference 2572 MHz, and has 4608 CUDA cores, ensuring smooth rendering, enhanced AI capabilities, and great frame rates in today's most demanding titles. The 28 Gbps RAM clock boosts performance for 4K and even 8K applications, making it an excellent choice for immersive gaming and creative design. It has a maximum resolution of 7680x4320 and supports up to four screens, making it perfect for multi-monitor gaming or professional multitasking environments. Three DisplayPort 2.1b outputs and one HDMI 2.1b enable high refresh rates and next-generation screens. The GIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 16G Graphics Card employs the PCI-E 5.0 interface, assuring future-proof compatibility with cutting-edge computers. To ensure stability, GIGABYTE incorporates their WINDFORCE cooling system with Hawk fan design, server-grade thermal conductive gel, and a strengthened construction to ensure consistent cooling efficiency and longevity. The card supports the DirectX 12 API and OpenGL 4.6, allowing for powerful graphics rendering and optimal performance in the latest programs. The GIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 16G Graphics Card has a normal ATX form size, requires a 650W power supply, and features a single 8-pin power socket.
Buy GIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 16G Graphics Card from ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get original GIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 16G Graphics Card From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of latest GIGABYTE Graphics Card to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at lowest price. The GIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 16G Graphics Card has 03 years warranty.
What is the price of GIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 16G Graphics Card in Bangladesh?
The latest price of GIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 16G Graphics Card in Bangladesh is 82,000৳. You can buy the GIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 16G Graphics Card at best price from our website or visit our showroom.