Dahua DHI-LM28-F400 28 inch 60Hz 4K UHD IPS Display Monitor
Out Of Stock
  • Stock:
    Out Of Stock
  • Brand: Dahua
  • Model:
    DHI-LM28-F400
Key Features
  • Model:DHI-LM28-F400
  • Resolution: UHD (3840×2160)
  • Display: IPS, 60Hz, 5ms
  • Ports: DP1.2×1, HDMI 2.0×2, USB x1 (for charging)
  • Features: 2 built-in speakers, Free sync
Specification
Display Features
Display Size 28"
Display Type LED
Panel Type IPS
Resolution 3840×2160
Aspect Ratio 16:9
Viewing Angle 178°(H)/178°(V)
Brightness 300 cd/㎡
Contrast Ratio 1000:1
Refresh Rate 60Hz
Color Gamut 100% sRGB, 85% NTSC, 90% DCI-P3, 83% Adobe RGB
Response Time 5ms
Others Features Display Colors: 1.07 Billion Colors
Video Features
Low Blue Light Yes
Free Sync Support Yes
Audio Features
Speaker (Built In) Yes
Speaker Details 2W x2
Physical Specification
Weight Net Weight: 7kg
Gross Weight: 8.8kg
Dimensions 637.88x368.53x57.36mm
Connectivity
USB Port (s) Yes
Display Port Yes
HDMI Yes
Mechanical Design
Tilt -5°~15°
Swivel N/A
Pivot N/A
Height Adjustment N/A
Power
Power Consumption Consumption (Standard): 40W
Voltage AC 100-240V
Warranty Information
Manufacturing Warranty 03 years
Description
The Dahua LM28-F400 monitor comes with 28 inches 4K display which provides an unmatched viewing experience. It produces stunningly clear visuals that are a visual feast with a resolution of 3840x2160. LM28-F400 monitor has an IPS panel, which is renowned for its excellent image quality and 178°/178° broad viewing angles. As a result, you can see the screen clearly and color-wise from almost any angle. Your images will always be vivid and brilliant as the monitor has 300 nits of brightness. This 28-inch monitor is ideal for gaming and watching high-definition videos because it has a response time of 5ms and a refresh rate of 60 Hz, providing fluid, lag-free graphics. With 1.07 billion colors supported by the display, you may create astonishingly realistic graphics with an extraordinarily wide color range. Additionally, two 2-watt built-in speakers are included for a rich audio-visual experience. It provides DisplayPort and HDMI (v2.0) x 2 connectivity also. This 28 inch monitor has a net weight of 7kg and gross weight of 8.8 kg.