DHI-LM30-E330CA
Payment Options
Key Features
- Model: DHI-LM30-E330CA
- Resolution: WFHD(2560x1080)
- Display: VA, 200Hz, 1ms MPRT
- Ports: 2*HDMI 2.0(180HZ),2*DP1.2(200HZ), 1*Audio Out
- Features: VESA wall mount, Adaptive Sync, 1500R Curvature
| Display Features | |
| Display Size | 30" |
| Display Type | LED |
| Panel Type | VA |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Viewing Angle | 178°(H)/178°(V) |
| Brightness | 250 nits |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Refresh Rate | 200Hz |
| Color Support | 16.7M |
| Color Gamut | 120% sRGB, 85% NTSC, 90% DCI-P3, 83% Adobe RGB |
| Response Time | MPRT 1ms |
| Curvature | 1500R |
| Video Features | |
| G - Sync Support | Adaptive Sync |
| Low Blue Light | Yes |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | N/A |
| Physical Specification | |
| Weight | Net Weight: 6.5kg Gross Weight: 9kg |
| Dimensions | 701.1*317.6*121.7mm |
| Connectivity | |
| HDMI | 2*HDMI 2.0(180HZ) |
| Audio Jack | Yes |
| Connector & Ports | |
| Display Port (s) | 2*DP1.2(200HZ) |
| Mechanical Design | |
| Tilt | -5°±2°/15°±2° |
| Swivel | 25°±2° |
| Pivot | N/A |
| Height Adjustment | 115±5mm |
| Vesa Wall Mount | 75x75mm |
| Power | |
| Type | External |
| Power Consumption | Consumption (Standard): Typical:48W , Max:55W Consumption (Standby): <0.5W |
| Voltage | DC 12V 4A |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 years |
Dahua DHI-LM30-E330CA 30" 200Hz WFHD Curved Display Gaming Monitor
The Dahua DHI-LM30-E330CA is an immersive 30-inch curved gaming Monitor designed to bring your gaming experience to new heights of realism and performance. With a Wide Full HD resolution of 2560x1080 pixels, every detail pops off the screen with stunning clarity and depth, immersing you in the action. This monitor's VA display panel produces rich, brilliant colors and deep blacks, resulting in realistic and lifelike pictures for an unrivaled gaming experience. With a remarkable 200Hz refresh rate and an ultra-fast 1ms MPRT response time, it provides buttery-smooth gameplay with minimum motion blur, ideal for fast-paced gaming scenarios requiring split-second reflexes. The DHI-LM30-E330CA provides a wide range of connectivity options to meet your gaming needs, including two HDMI 2.0 ports capable of delivering a 180Hz refresh rate and two DisplayPort 1.2 ports with a maximum refresh rate of 200Hz, as well as an audio output port for seamless integration with external speakers or headphones. This offers adaptable connectivity with gaming consoles, PCs, and other entertainment devices, allowing you to design the ideal gaming setup based on your preferences. The DHI-LM30-E330CA is designed for optimum comfort and flexibility, with a 1500R curvature that completely immerses you in the gaming experience by wrapping around your field of view and eliminating distortion at the screen's corners. Furthermore, its VESA wall mount compatibility provides easy installation choices, letting you to maximize your gaming area and find the ideal viewing angle for long gaming sessions.
200Hz High Refresh Rate
With a high refresh rate of 200Hz of DHI-LM30-E330CA Monitor, your display will be capable of meeting professional gaming standards. Enjoy an ultra-smooth experience with no noticeable screen blur.