Dahua DHI-LM30-E330CA 30" 200Hz WFHD Curved Display Gaming Monitor
Save: 1100৳
  • Model:
    DHI-LM30-E330CA
Payment Options
Key Features
  • Model: DHI-LM30-E330CA
  • Resolution: WFHD(2560x1080)
  • Display: VA, 200Hz, 1ms MPRT
  • Ports: 2*HDMI 2.0(180HZ),2*DP1.2(200HZ), 1*Audio Out
  • Features: VESA wall mount, Adaptive Sync, 1500R Curvature
Specification
Display Features
Display Size 30"
Display Type LED
Panel Type VA
Resolution WFHD (2560x1080)
Aspect Ratio 21:9
Viewing Angle 178°(H)/178°(V)
Brightness 250 nits
Contrast Ratio 3000:1
Refresh Rate 200Hz
Color Support 16.7M
Color Gamut 120% sRGB, 85% NTSC, 90% DCI-P3, 83% Adobe RGB
Response Time MPRT 1ms
Curvature 1500R
Video Features
G - Sync Support Adaptive Sync
Low Blue Light Yes
Audio Features
Speaker (Built In) N/A
Physical Specification
Weight Net Weight: 6.5kg
Gross Weight: 9kg
Dimensions 701.1*317.6*121.7mm
Connectivity
HDMI 2*HDMI 2.0(180HZ)
Audio Jack Yes
Connector & Ports
Display Port (s) 2*DP1.2(200HZ)
Mechanical Design
Tilt -5°±2°/15°±2°
Swivel 25°±2°
Pivot N/A
Height Adjustment 115±5mm
Vesa Wall Mount 75x75mm
Power
Type External
Power Consumption Consumption (Standard): Typical:48W , Max:55W
Consumption (Standby): <0.5W
Voltage DC 12V 4A
Description
The Dahua DHI-LM30-E330CA is an immersive 30-inch curved gaming Monitor designed to bring your gaming experience to new heights of realism and performance. With a Wide Full HD resolution of 2560x1080 pixels, every detail pops off the screen with stunning clarity and depth, immersing you in the action. This monitor's VA display panel produces rich, brilliant colors and deep blacks, resulting in realistic and lifelike pictures for an unrivaled gaming experience. With a remarkable 200Hz refresh rate and an ultra-fast 1ms MPRT response time, it provides buttery-smooth gameplay with minimum motion blur, ideal for fast-paced gaming scenarios requiring split-second reflexes. The DHI-LM30-E330CA provides a wide range of connectivity options to meet your gaming needs, including two HDMI 2.0 ports capable of delivering a 180Hz refresh rate and two DisplayPort 1.2 ports with a maximum refresh rate of 200Hz, as well as an audio output port for seamless integration with external speakers or headphones. This offers adaptable connectivity with gaming consoles, PCs, and other entertainment devices, allowing you to design the ideal gaming setup based on your preferences. The DHI-LM30-E330CA is designed for optimum comfort and flexibility, with a 1500R curvature that completely immerses you in the gaming experience by wrapping around your field of view and eliminating distortion at the screen's corners. Furthermore, its VESA wall mount compatibility provides easy installation choices, letting you to maximize your gaming area and find the ideal viewing angle for long gaming sessions.
200Hz High Refresh Rate
With a high refresh rate of 200Hz of DHI-LM30-E330CA Monitor, your display will be capable of meeting professional gaming standards. Enjoy an ultra-smooth experience with no noticeable screen blur.