Dahua DHI-LM27-E331A 27" QHD IPS Display 180Hz Gaming Monitor
Out Of Stock
  • Stock:
    Out Of Stock
  • Brand: Dahua
  • Model:
    DHI-LM27-E331A
Key Features
  • Model: DHI-LM27-E331A
  • Resolution: QHD (2560x1440)
  • Display: IPS, 180Hz, 1ms
  • Ports: DP1.4×2,HDMI 2.1×2,USB×1(only upgrade), Audio out×1
  • Features: Low Blue Light, VESA wall mount
Specification
Display Features
Display Size 27"
Display Type E-LED Backlit Display
Panel Type IPS
Resolution QHD (2560x1440)
Aspect Ratio 16:9
Viewing Angle 178°(H)/178°(V)
Brightness 300nits(typ)
Contrast Ratio 1000:1
Refresh Rate 180Hz
Color Support 85% NTSC
Response Time 1ms
Curvature Flat
Video Features
Free Sync Support Yes
Physical Specification
Weight 4.7kg
Dimensions 616×57.5×364.3mm(without stand)
Color Black
Connectivity
USB Port (s) USB×1(only upgrade)
Display Port DP1.4×2
HDMI HDMI 2.1×2
Audio Jack Audio out×1
Mechanical Design
Tilt -5°±2°/15°±2°
Swivel 20°±2°
Pivot 0°~180°
Height Adjustment 100+/-5mm
Vesa Wall Mount 100x100mm
Power
Type Adapter
Power Consumption Consumption (Standard): MAX. 54W
Consumption (Standby): <0.5W
Voltage 12V
Warranty Information
Manufacturing Warranty 3 Years
Description
The Dahua DHI-LM27-E331A is a 27-inch Full HD  monitor with exceptional visual quality. Its 178° wide viewing angle, derived from an IPS panel, guarantees precise and consistent color reproduction from any angle. With a maximum pixel resolution of 2560x1440 and a brightness of 300nits(typ), your content will appear realistic and vibrant while maintaining clarity and sharpness. Images with a dynamic contrast ratio of 1000:1 and a aspect ratio of 16:9 will have a dramatic black and white effect that highlights details. The Dahua DHI-LM27-E331A monitor has fast response time of 1ms and high refresh rate of 180Hz enable lag-free, fluid graphics. With an 8-bit color bit depth and a maximum display resolution of 85% NTSC colors, this 27-inch monitor provides an eye-catching and colorful visual experience. Additionally, for flexible installation, the Dahua DHI-LM27-E331A monitor has a VESA wall mounting option (100x100mm). The tilt feature allows you to change the screen's angle for more comfortable viewing.