Dahua DHI-LM27-E240A 27" 1ms FHD VA 240Hz Gaming Monitor
Save: 1500৳
  • Model:
    DHI-LM27-E240A
Payment Options
Key Features
  • Model: DHI-LM27-E240A
  • Resolution: FHD (1920×1080)
  • Display: VA, 240Hz, 1ms
  • Ports: 2x HDMI, 2x DP, 1x USB, 1x Audio Out
Specification
Display Features
Display Size 27 inches
Display Type E-LED
Panel Type VA
Viewing Angle 178°(H)/178°(V)
Brightness 300nits(typ)
Contrast Ratio 3000:1
Refresh Rate 240Hz
Response Time 1ms(MPRT)
Curvature Flat
Video Features
Flicker Free Yes
Low Blue Light Yes
Audio Features
Speaker (Built In) N/A
Physical Specification
Dimensions 616×57.5×364.3mm(without stand)
Color Black
Connectivity
USB Port (s) Yes
Display Port 2x DisplayPort 1.4
HDMI 2x HDMI 2.1
Audio Jack 1x Audio Out
Mechanical Design
Tilt -5°±2°/15°±2°
Swivel 20°±2°
Pivot 0°~180°
Height Adjustment 100+/-5mm
Vesa Wall Mount 100x100mm
Power
Type Adapter
Power Consumption Consumption (Standard) MAX. 54W
Consumption (Standby) <0.5W
Voltage DC 12V 4.5A
Warranty Information
Manufacturing Warranty 3 years
Description
The Dahua DHI-LM27-E240A is a high-performance 27" gaming monitor that will fulfill the requirements of both gamers and designers. Its VA panel offers beautiful pictures with a wide color gamut that covers 85% of the NTSC spectrum, all at a Full HD resolution of 1920x1080. From any position, the 178° extra-wide horizontal and vertical viewing angles guarantee a sharp and captivating display. With a 240Hz refresh rate and a quick 1ms reaction time, the Dahua DHI-LM27-E240A 27" 1ms 240Hz FHD VA Gaming Monitor almost eliminates ghosting and blurry images for a fluid gaming experience. By addressing tearing and lagging problems, adaptive sync technology improves overall visual performance. A variety of connectivity options are available for the Dahua Gaming Monitor, including Audio out, DP1.4 x 2, HDMI 2.1 x 2, and USB x 1 (for upgrades). Adjustable tilt angles range from -5°±2° to 15°±2°, swivel angle of 20°±2°, and height adjustment of 100+/-5mm are all made possible by the ergonomic design. The compatibility with VESA mount (100x100mm) provides even more setup versatility. This gaming monitor has a sleek appearance and a sturdy build. It weighs 4.6 kg (net) and measures 616 x 57.5 x 364.3 mm (without stand). The Dahua DHI-LM27-E240A Gaming Monitor is a great option for gamers and creative workers since it perfectly balances state-of-the-art gaming functions with characteristics that are design-oriented.