Save: 600৳
Corsair Void Elite RGB Premium 7.1 Surround Sound USB Gaming Headphone
- Discount Price:
7,300৳ - Regular Price:
7,900৳ - Stock:
In Stock - Brand: Corsair
- Model:
Void Elite USB - MPN: CA-9011203-AP
Payment Options
Available Options
Key Features
- Model: Void Elite USB
- Immersive 7.1 Surround Sound
- Unidirectional microphone
- LED mute indicator
- Crystal-clear communication
অর্ডার করার পূর্বে কাস্টমার কেয়ার থেকে পন্যের স্টক ও ডেলিভারি সম্পর্কে জেনে নেয়ার অনুরোধ করা যাচ্ছে। প্রযুক্তি পণ্যের মূল্য অস্থিতিশীল হওয়ায় কারণে যেকোন মুহূর্তে যেকোন প্রযুক্তি পণ্যের মূল্য পরিবর্তন হতে পারে।
Specification
| Technical Specifications | |
| Others | Microphone Impedance: 2.0k Ohms Audio 7.1 Surround |
| Frequency Range | 20Hz - 30 kHz |
| Impedance | 32k Ohms at 1 kHz |
| Sensitivity | 107dB (+/-3dB) |
| Connectivity | Wired, USB |
| Physical Specification | |
| Color | Carbon Black White |
| Cable Length | 1.8m |
| Microphone | |
| Noise Ratio | Omnidirectional noise canceling |
| frequency | 100Hz to 10kHz |
| Sensitivity | -42dB (+/-3dB) |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 02 years warranty |
Description
Corsair Void Elite RGB Premium 7.1 Surround Sound USB Gaming Headphone
This Void Elite is designed with plush memory foam to cushion your head, fixable ear cups so that it sits at your desired position, and lightweight materials that won't weigh you down in the heat of battle. Hear every sound that your competition may miss with a pair of custom-tuned 50mm neodymium speaker drivers.The Discord-Certified, detachable unidirectional microphone is optimized for voice quality while reducing noise keeping ambiance up to 32 Ohms at 1 kHz, so that you are heard loud and clear.
This Corsair Void Elite RGB Premium Gaming Headphone comes with 2 years warranty.
Review
Tags:
Corsair headset
, Void Elite RGB USB
, gaming audio device
, 7.1 surround headphone
, RGB light headset
, PC gaming accessories
, premium headset BD
, USB headphone gaming
, immersive sound headset
, Corsair gaming gear
, headset for gamers
, noise isolating headphone
, RGB headphone Bangladesh
, One Stop Solution product