- Discount Price:
8,500৳ - Regular Price:
8,900৳ - Stock:
In Stock - Brand: Corsair
- Model:
HS80
Payment Options
Available Options
Key Features
- Model: HS80
- Frequency Response: 20Hz - 40 kHz
- Battery Life: Up to 20 hours
- Wireless Range: 60ft
- Omnidirectional Microphone
| Technical Specifications | |
| DRIVER Diameter | 50mm |
| Others | Supported in iCUE Surround Sound Wireless Range: 60ft Dolby Atmos RGB Lighting Battery Life: Up to 20 hours |
| Frequency Range | 20Hz - 40 kHz |
| Impedance | 32 Ohms @ 2.5 kHz |
| Sensitivity | 116dB (+/-3dB) |
| Connectivity | Wireless |
| Physical Specification | |
| Color | White, Black |
| Cable Length | 1.5m (3.5mm), 1.8m (USB) |
| Microphone | |
| Impedance | 2.2k Ohms |
| frequency | 100Hz to 10kHz |
| Pick-up Pattern | Omnidirectional |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 2 years |
Corsair HS80 RGB Wireless Omnidirectional Gaming Headphone
The Corsair HS80 RGB Wireless Gaming Headphone comes with a pair of custom-tuned 50mm high-density neodymium audio drivers with an expanded frequency range of 20Hz-30,000Hz. It has been designed with plush memory foam earpads with breathable cloth fabric, and a stress-free floating headband design. It features Spatial Audio with Immersive Dolby Atmos. Connect with hyper-fast SLIPSTREAM WIRELESS for extremely low-latency, high-quality audio, so you hear every shot, step, and shout as it happens. It ensures a Tangle-free wireless connection. It has a wireless range of 60ft, and it can last up to 20 hrs on a single charge. The Corsair HS80 RGB Wireless comes with a Broadcast-grade omnidirectional microphone that captures your voice with terrific clarity, with a flip-up mute function and built-in LED mute indicator. It has been designed with on-ear volume and mute controls. Enable on-the-fly adjustments to your audio without pulling you out of the game. It features Dynamic lighting. The Corsair HS80 RGB Wireless Gaming Headset is Compatible with PS5/PS4. You can connect to your PS5/PS4 with the included wireless USB receiver. The CORSAIR iCUE software enables precise control over your headset, with pre-tuned audio profiles, custom equalizer settings, sidetone control, and customizable RGB lighting. CORSAIR iCUE software brings your entire setup together, creating a fully immersive ecosystem with intuitive control. It has 2 2-year warranty.