- Stock:
Out Of Stock - Brand: Asus
- Model:
ROG Strix XG309CM
Out Of Stock
Key Features
- Model: ROG Strix XG309CM
- Resolution: 2560x1080
- Display: IPS, 220Hz, 1ms GtG
- Ports: 1x DisplayPort, 1x HDMI, 1x audio jack
- Features: Low Blue Light, Flicker-free, Type-C
| Display Features | |
| Display Size | 30-inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | Fast IPS |
| Resolution | 2560x1080 |
| Pixel Pitch | 0.270mm |
| Display Surface | Anti-Glare |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Viewing Angle | 178°/ 178° |
| Brightness | 300cd/㎡ |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Refresh Rate | 220Hz |
| Color Support | 16.7M |
| Color Gamut | Color Space (sRGB) : 110% |
| Response Time | 1ms GtG |
| HDR | HDR10 |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| G - Sync Support | Yes |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| Free Sync Support | AMD FreeSync Premium |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | (2Wx2) |
| Physical Specification | |
| Weight |
Net Weight with Stand: 7.5 kg (16.53 lbs) Net Weight without Stand : 4.56 kg (10.05 lbs) |
| Dimensions | Phys. Dimension with stand (W x H x D) : 70.73 x 48.61 x 26.49 cm (27.85" x 19.14" x 10.43") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 70.73 x 32.07 x 7.38 cm (27.85" x 12.63" x 2.91" |
| Color | Black |
| Connectivity | |
| Display Port | DisplayPort 1.2x 1 |
| HDMI | HDMI (v2.0)x 1 |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type-C | USB-C x 1 (DP Alt Mode) USB Hub : 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A USB-C Power Delivery : 15W |
| Mechanical Design | |
| Tilt | Yes (+20° ~ -5°) |
| Swivel | Yes (+25° ~ -25°) |
| Height Adjustment | 0~110mm |
| Vesa Wall Mount | 100x100mm |
| Security Locker | Kensington Lock |
| Power | |
| Others | Digital Signal Frequency : USB-C, DisplayPort: 30KHz to 250KHz(H)/48Hz to 220Hz(V)(OC) HDMI:30KHz to 230KHz(H)/48Hz to 200Hz(V)(OC) |
| Power Consumption | <28W |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years |
Asus ROG Strix XG309CM 30" IPS Display 220Hz Gaming Monitor
The ASUS ROG Strix XG309CM is a high-performance ultrawide gaming MONITOR designed for immersive and competitive gameplay. Featuring a 29.5-inch UltraWide IPS display with a 2560×1080 resolution, it offers a wider field of view, making it ideal for gaming, multitasking, and content consumption. With an ultra-fast 220Hz refresh rate and 1ms response time, it delivers incredibly smooth visuals with minimal motion blur, giving gamers a clear competitive edge. Equipped with ASUS Fast IPS technology and ELMB Sync, the monitor ensures sharp, tear-free visuals even during fast-paced action. It also supports G-Sync compatibility for a smoother gaming experience. The built-in USB-C hub and KVM switch allow seamless control of multiple devices using a single keyboard and mouse, enhancing productivity and convenience. With additional features like Aura Sync lighting and ergonomic adjustments, this monitor is a powerful choice for gamers and professionals looking for performance, flexibility, and immersive visuals in one setup.
Buy Asus ROG Strix XG309CM 30" IPS Display 220Hz Gaming Monitor from ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get the original Asus ROG Strix XG309CM 30" IPS 220Hz Gaming Monitor From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of the latest ASUS MONITOR to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at the lowest price. The Asus ROG Strix XG27ACS 27" IPS 220Hz WQHD Gaming Monitor comes with 3 Years of warranty.
What is the price of Asus ROG Strix XG309CM 30" IPS Display 220Hz Gaming Monitor in Bangladesh?
The latest price of Asus ROG Strix XG309CM 30" Gaming Monitor in Bangladesh is 0৳. You can buy the Asus ROG Strix XG309CM 30" Gaming Monitor at best price from our website or visit our showroom.