- Stock:
Out Of Stock - Brand: Asus
- Model:
ROG Strix XG27ACMES
Out Of Stock
Key Features
- Model: ROG Strix XG27ACMES
- Resolution: 2K QHD (2560x1440)
- Display: Fast IPS, 255Hz OC (Above 144Hz), 0.3ms (min.)
- Ports: 1x DP 1.4 , 1x HDMI v2.1, 1x Type-C, 1 x Audio Jack
- Features: G-Sync, Low Blue Light, Flicker-Free, FreeSync Premium, Gaming AI
| Display Features | |
| Display Size | 27-inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | Fast IPS |
| Resolution | 2K QHD (2560x1440) |
| Pixel Pitch | 0.233mm |
| Display Surface | Anti-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | (CR≧10, H/V) : 178°/ 178° |
| Brightness | 400 cd/㎡(HDR, Peak) 350cd/㎡(Typ.) |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Refresh Rate | 255Hz OC (Above 144Hz) |
| Color Support | 1073.7M (10 bit) |
| Color Gamut | Color Space (sRGB): 133% Color Space (DCI-P3): 97% |
| Response Time | 1ms(GTG), 0.3ms(min.) |
| HDR | HDR10 |
| Curvature | Flat |
| Others Features | VESA AdaptiveSync Display 255Hz VESA DisplayHDR 400 AMD FreeSync Premium G-SYNC Compatible FSC MIX GameVisual GamePlus A.I. Assistant Technology: AI Visual A.I. Assistant Technology: Dynamic Crosshair A.I. Assistant Technology: Dynamic Shadow Boost Color Adjustment: 6-axis adjustment (R,G,B,C,M,Y) Gamma Adjustment: Yes (Support Gamma 1.8/2.0/2.2/2.4/2.6) |
| Video Features | |
| Color Temperature Selection | Yes (8 modes) |
| G - Sync Support | Yes |
| HDCP | 2.3 |
| Flicker Free | TÜV Flicker-free |
| Low Blue Light | TÜV Low Blue Light |
| Free Sync Support | AMD FreeSync Premium |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | N/A |
| Physical Specification | |
| Weight | Net Weight: 5.96 kg (13.14 lbs) Net Weight without Stand: 3.87 kg (8.53 lbs) Gross Weight: 8.36 kg (18.43 lbs) |
| Dimensions | Phys. Dimension (W x H x D): 61.48 x 50.34 x 18.87 cm (24.20" x 19.82" x 7.43") Phys. Dimension without Stand (W x H x D): 61.48 x 36.71 x 6.30 cm (24.20" x 14.45" x 2.48") Box Dimension (W x H x D): 84.00 x 18.6 x 51.5 cm (33.07" x 7.32" x 20.28") |
| Color | Black |
| Connectivity | |
| Display Port | DisplayPort 1.4 x 1 (HBR3) |
| HDMI | HDMI(v2.1) x 1 (FRL) |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type-C | USB-C x 1 (DP Alt Mode) |
| Mechanical Design | |
| Tilt | Yes (+20° ~ -5°) |
| Swivel | Yes (+45° ~ -45°) |
| Pivot | Yes (+90° ~ -90°) |
| Height Adjustment | 0~110mm |
| Others | 1/4" Tripod Socket: Yes |
| Vesa Wall Mount | 100x100mm |
| Security Locker | Kensington Lock |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption: <21W* Power Saving Mode: <0.5W Power Off Mode: <0.3W |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 years |
Asus ROG Strix XG27ACMES 27" 2K QHD Fast IPS Display 255Hz Gaming Monitor
The Asus ROG Strix XG27ACMES Gaming MONITOR has a 27-inch 2560x1440 QHD Fast IPS screen with a 16:9 aspect ratio and an anti-glare surface, providing excellent pictures over a broad 178° viewing angle. This Asus ROG Strix XG27ACMES 27" Gaming Monitor features an ultrafast 255Hz overclocked refresh rate, 1ms GTG, and 0.3ms minimum reaction time for smooth, blur-free gameplay. ASUS Fast IPS technology, Extreme Low Motion Blur Sync, and Adaptive-Sync VRR reduce ghosting and tearing, and it is G-SYNC compatible and supports AMD FreeSync Premium. The Asus ROG Strix XG27ACMES Gaming Monitor covers 133% sRGB and 97% DCI-P3 color space, displays 1073.7 million colors in 10-bit, and provides 350 nits of typical brightness with 400 nits of HDR peak under HDR10, all supported by a 1300:1 contrast ratio. AI-powered Gaming A.I features like AI Visual, Dynamic Crosshair, and Dynamic Shadow Boost improve competitive performance. DisplayWidget Center makes it simple to make changes, and GameVisual, GamePlus, Shadow Boost, Trace Free, numerous gamma modes, and 6-axis color control offer extensive customization options. The Asus ROG Strix XG27ACMES Gaming Monitor supports USB-C with DP Alt Mode and 15W Power Delivery, DisplayPort 1.4, HDMI 2.1, and an earphone connection. The ergonomic adjustments include tilt, swivel, pivot, and 110mm height adjustment, as well as VESA 100x100mm mounting, a tripod socket, and a Kensington lock. The Asus ROG Strix XG27ACMES Gaming Monitor is certified with TÜV Flicker-Free, TÜV Low Blue Light, VESA DisplayHDR 400, VESA AdaptiveSync 255Hz, and FSC MIX, ensuring professional-grade performance and durability.
Buy Asus ROG Strix XG27ACMES 27" 2K QHD 255Hz Fast IPS Gaming Monitor from ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get the original Asus ROG Strix XG27ACMES 27" 2K QHD 255Hz Fast IPS Gaming Monitor From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of the latest ASUS MONITOR to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at the lowest price. The Asus ROG Strix XG27ACMES 27" 2K QHD Fast IPS Display 255Hz Gaming Monitor comes with 2 Years warranty.
What is the price of Asus ROG Strix XG27ACMES 27" 2K QHD Fast IPS Display 255Hz Gaming Monitor in Bangladesh?
The latest price of Asus ROG Strix XG27ACMES 27" 2K QHD Fast IPS Display 255Hz Gaming Monitor in Bangladesh is 45,800৳. You can buy the Asus ROG Strix XG27ACMES 27" 2K Gaming Monitor at best price from our website or visit our showroom.