- Discount Price:
44,000৳ - Regular Price:
47,500৳ - Stock:
In Stock - Brand: Asus
- Model:
ROG Strix XG256Q
Payment Options
Key Features
- Model: ROG Strix XG256Q
- Resolution: FHD (1920 x 1080)
- Display: IPS, 180Hz, 1ms GtG
- Ports: 1x DisplayPort, 1x HDMI, 1 x Audio Jack
- Features: Low Blue Light, Flicker-free
| Display Features | |
| Display Size | 24.5-inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | Fast IPS |
| Resolution | FHD (1920x1080) |
| Pixel Pitch | 0.2830mm |
| Display Surface | Non-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | (CR≧10, H/V) : 178°/ 178° |
| Brightness | 400cd/㎡ |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Refresh Rate | 180Hz |
| Color Support | 16.7M |
| Response Time | 1ms GtG |
| HDR | VESA DisplayHDR 400 |
| Curvature | Flat |
| Video Features | |
| HDCP | Yes, 2.2 |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | N/A |
| Physical Specification | |
| Weight | Net Weight with Stand: 5.2 kg (11.46 lbs) Net Weight without Stand: 2.7 kg (5.95 lbs) |
| Dimensions | Phys. Dimension stand (W x H x D) : 55.80 x 49.10 x 23.50 cm (21.97" x 19.33" x 9.25") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 55.80 x 33.10 x 6.00 cm (21.97" x 13.03" x 2.36") |
| Connectivity | |
| Display Port | 1x DisplayPort 1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI 2.0 |
| Audio Jack | Yes |
| Mechanical Design | |
| Tilt | Yes (+20° ~ -5°) |
| Swivel | Yes (+25° ~ -25°) |
| Pivot | Yes (0° ~ 90° Clockwise) |
| Height Adjustment | 0~110mm |
| Vesa Wall Mount | 100x100mm |
| Security Locker | Kensington Lock |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption : <16W Power Saving Mode : <0.5W Power Off Mode : <0.3W |
| Voltage | 100-240V, 50/60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years |
Asus ROG Strix XG256Q 25" IPS Display 180Hz FHD Gaming Monitor
The Asus ROG Strix XG256Q 25 inch 180hz FHD Gaming MONITOR has a 25-inch display with IPS technology for rich visual quality and a refresh rate of up to 180Hz, giving you an advantage in competitive gaming. ASUS Fast IPS Display enables the display's liquid crystal components to switch up to four times quicker than traditional IPS panels, resulting in enhanced response. With a 1 ms gray-to-gray reaction time, smearing and motion blur are nearly eliminated. This ROG Strix XG256Q display also produces excellent visuals and has an incredible 1,000:1 contrast ratio. With an extraordinarily fast 180Hz refresh rate of Asus ROG Strix XG256Q monitor, you'll get astonishingly fluid gaming images, giving you an advantage in first-person shooters, racing, real-time strategy, and sports games. NVIDIA G-Sync-compatible technology delivers outstanding high dynamic range graphics while preserving minimal latency. The ROG Strix XG256Q monitor stand features a ¼ inch tripod socket to install a camera or another display for a unique gaming or streaming configuration. SUS Dynamic Shadow Boost technology dynamically clarifies dark sections of the game without affecting other areas, enhancing overall vision and making it simpler to see opponents hiding on the map. Flicker-Free technology eliminates flicker, which lowers eye strain and improves comfort during extended gaming sessions. ASUS Ultra Low Blue Light technology minimizes the quantity of potentially hazardous blue light produced from the display. There are four different filter settings available to determine the level of blue light reduction. The ASUS-exclusive, integrated GamePlus hotkey provides in-game upgrades to help you get the most out of each game. This feature was co-created with help from professional gamers, allowing them to practice and enhance their abilities.
ASUS Fast IPS Display With 1ms Response Time
The Fast IPS Display of ROG Strix XG256Q enables the display's liquid crystal components to switch up to four times quicker than traditional IPS panels, resulting in enhanced response. With a 1 ms gray-to-gray reaction time, smearing and motion blur are nearly eliminated. This display also produces excellent visuals and has an incredible 1,000:1 contrast ratio.
180Hz Refresh Rate
You'll enjoy extremely smooth gaming images with Asus ROG Strix XG256Q, giving you an advantage in first-person shooters, racing, real-time strategy, and sports games.
Buy Asus ROG Strix XG256Q 25" 180Hz FHD Gaming Monitor from ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get the original Asus ROG Strix XG256Q 25" 180Hz FHD Gaming Monitor From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of the latest ASUS MONITOR to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at the lowest price. The Asus ROG Strix XG256Q 25" 180Hz FHD Gaming Monitor comes with 3 Years of warranty.
What is the price of Asus ROG Strix XG256Q 25" Gaming Monitor in Bangladesh?
The latest price of Asus ROG Strix XG256Q 25" Gaming Monitor in Bangladesh is 44,000৳. You can buy the Asus ROG Strix XG256Q 25" Gaming Monitor at best price from our website or visit our showroom.