- Discount Price:
287,500৳ - Regular Price:
292,500৳ - Stock:
In Stock - Brand: Asus
- Model:
ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition - MPN: ROG-ASTRAL-RTX5080-O16G-GAMING
Payment Options
Key Features
- MPN: ROG-ASTRAL-RTX5080-O16G-GAMING
- Model: ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition
- CUDA Core: 10752. Memory Speed: 30 Gbps
- Memory Interface: 256-bit, Bus Standard: PCI Express 5.0
- Quad-Fan Force, Indirect Aura Lighting, Patented Vapor Chamber
- Output Ports: 2x Native HDMI 2.1b, 3x Native DisplayPort 2.1a
Recently view
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 16GB |
| Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
| Memory Clock | 30 Gbps |
| Memory Interface | 256-bit |
| Bus Type | PCI Express 5.0 |
| CUDA Cores | 10752 |
| Interface | |
| Display Port | 3x Native DisplayPort 2.1a |
| HDMI | 2x Native HDMI 2.1b |
| HDCP | HDCP 2.3 |
| Physical Specification | |
| Others | 3.8 Slot |
| Dimensions | 357.6 x 149.3 x 76 mm 14.1 x 5.9 x 3 inch |
| Power Specifications | |
| Connectors | 1 x 16-pin |
| Recommended PSU | 850W |
| Application Programming Interfaces | |
| OpenGL | 4.6 |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 years |
ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 GDDR7 16GB OC Edition Graphics Card
The ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition GRAPHICS CARD is inspired by the vastness and splendor of the universe, and it demonstrates an unwavering commitment to exploring and establishing new frontiers. With 10752 CUDA cores, 16GB of GDDR7 video memory, and a memory speed of 30 Gbps, this Asus ROG Astral RTX 50 Series graphics card guarantees fast data processing and captivating images. supports OpenGL 4.6 and PCI Express 5.0, making it compatible with the newest software and systems. Featuring two native HDMI 2.1b connectors and three native DisplayPort 2.1a ports, the ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 OC Edition Graphics Card supports up to four monitors and offers amazing 8K graphics with a digital peak resolution of 7680 x 4320. With its innovative vapor chamber, enhanced heatsink fin density, phase-change GPU thermal pad, towering default clock rates, enhanced power delivery, and more, the ROG Astral GeForce RTX 5080 is the company's first quad-fan graphics card. With a 3.8-slot design, the ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphics Card boasts cutting-edge cooling features like a patented vapor chamber for effective heat transfer and the Quad-Fan Force, which increases airflow and pressure by up to 20%, guaranteeing lower GPU temperatures. Heat dissipation is further improved by the Asus ROG RTX 5080 GPU's designed fin spacing, and the PCB coating provides protection from moisture and debris. Stable and dependable performance is ensured by the 35% additional headroom for overclocking that premium power delivery with 80 Amp MOSFETs offers. The ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition visuals Card has the newest AI-enhanced visuals and performance capabilities and has AURA SYNC ARGB lighting for customized looks. Full ray tracing with neural rendering and game-winning responsiveness are provided by NVIDIA DLSS 4 with multi-frame generation and NVIDIA Reflex 2 with frame warp.
Buy ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphics Card from ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get original ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphics Card From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of latest ASUS GRAPHICS CARD to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at lowest price. The ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphics Card comes with 3 years warranty.
What is the price of ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphics Card in Bangladesh?
The latest price of ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphics Card in Bangladesh is 287,500৳. You can buy the ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphics Card at best price from our website or visit our showroom.