- Discount Price:
68,000৳ - Regular Price:
72,000৳ - Stock:
In Stock - Brand: Asus
- Model:
ProArt Display PA278CGV
Payment Options
Key Features
- Model: ProArt Display PA278CGV
- Resolution: 2K QHD (2560 x 1440)
- Display: IPS, 144Hz, 5ms GtG
- Ports: DP, HDMI, Earphone Jack, USB, Type-C
- Features: Adaptive-Sync, Flicker Free, Low Blue Light
| Display Features | |
| Display Size | 27 Inch |
| Display Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 2K QHD (2560 x 1440) |
| Pixel Pitch | 109 |
| Display Surface | Non-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178°(H)/178°(V) |
| Brightness | 400 cd/㎡(HDR, Peak) 350cd/㎡ (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Color Support | 1073.7M (10 bit) |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Response Time | 5ms (Gray to Gray) |
| HDR | Yes |
| Curvature | Flat |
| Others Features | 596.74 x 335.66 mm (H x V) |
| Video Features | |
| Color Temperature Selection | Yes(5 modes) |
| HDCP | Yes |
| Others | Trace Free Technology : Yes ProArt Preset : Native ProArt Preset : sRGB ProArt Preset : Adobe RGB ProArt Preset : DCI-P3 ProArt Preset : Rec. 2020 ProArt Preset : DICOM ProArt Preset : Rec. 709 ProArt Preset : HDR ProArt Preset : User mode1 ProArt Preset : User mode2 Color Temp. Selection : Yes(5 modes) Color Adjustment : 6-axis adjustment(R,G,B,C,M,Y) Gamma Adjustment : Yes (Support Gamma 1.8/2.0/2.2/2.4/2.6 ) Color Accuracy : △E< 2 ProArt Palette : Yes QuickFit Plus : Yes PIP / PBP Technology : Yes HDCP : Yes, 2.2 VRR Technology : Yes (Adaptive-Sync) Low Blue Light : Yes |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| Audio Features | |
| Speaker (Built In) | Yes |
| Speaker Details | 2Wx2 |
| Physical Specification | |
| Weight | Net Weight : 8.5 kg (18.74 lbs) Net Weight without Stand : 5.8 kg (12.79 lbs) Gross Weight : 11.9 kg (26.24 lbs) |
| Dimensions | Phys. Dimension (W x H x D) : 61.50 x 52.40 x 22.80 cm (24.21" x 20.63" x 8.98") Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 61.50 x 37.20 x 5.40 cm (24.21" x 14.65" x 2.13") |
| Color | Black |
| Connectivity | |
| USB Port (s) | USB Hub: 4x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Display Port | DisplayPort 1.4 x 1 |
| HDMI | HDMI(v2.0) x 2 |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type-C | USB-C x 1 (DP Alt Mode) USB-C Power Delivery: 90W |
| Mechanical Design | |
| Tilt | Yes (+35° ~ -5°) |
| Swivel | Yes (+45° ~ -45°) |
| Pivot | Yes (+90° ~ -90°) |
| Height Adjustment | 0~150mm |
| Vesa Wall Mount | 100x100mm |
| Security Locker | Kensington Lock |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption : < 19.5W Power Saving Mode : < 0.5W Power Off Mode : 0W |
| Voltage | 100-240V, 50/60Hz |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03 years Warranty |
ASUS ProArt Display PA278CGV 27" 2K QHD IPS Displaly 144Hz Monitor
The ASUS ProArt Display PA278CGV is a 27-inch 2K QHD Monitor designed for professionals who require exceptional visual performance. With a 16:9 aspect ratio and an IPS panel, it produces crisp images with a pixel density of 109 PPI. The resolution of 2560x1440. Perfect for color-critical work, the ASUS ProArt Display PA278CGV 27" 2K IPS Professional Monitor boasts a peak brightness of 400 cd/⎡ and offers superb color accuracy with 100% sRGB and 95% DCI-P3 coverage. With a Delta E of less than 2, its factory-calibrated color accuracy guarantees over a billion colors to be displayed in its 10-bit color depth. Smooth images are produced by the panel's 144Hz refresh rate, 5ms response time, and Adaptive-Sync (VRR) technology for both gaming and creative work. Multiple ProArt Preset settings, such as sRGB, Adobe RGB, and HDR, are available on this ASUS ProArt Display PA278CGV 27" 2K IPS Monitor, enabling users to swiftly switch between different color profiles depending on the work at hand. To ensure total control over color settings, it also has a 6-axis color adjustment and enables gamma changes from 1.8 to 2.6. The monitor is compatible with VESA wall installation and has ergonomic tilt, swivel, pivot, and height adjustments for maximum comfort. The ASUS ProArt Display PA278CGV 27" 2K IPS Monitor has the following connectivity options: two HDMI 2.0 ports, a USB hub with four USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, a USB-C port with 90W power delivery, and DisplayPort 1.4. For convenient audio output, it also has an earphone jack and built-in speakers. This monitor helps lessen eye strain when used for extended periods thanks to its flicker-free technology and low blue light modes. For further security, the elegant design is finished with a Kensington lock, making it a strong and adaptable option for both professionals and artists.
Buy ASUS ProArt Display PA278CGV 27" 2K QHD 144Hz IPS Monitor from ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get original ASUS ProArt Display PA278CGV 27" 2K QHD 144Hz IPS Monitor From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of latest ASUS MONITOR to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at lowest price. The ASUS ProArt Display PA278CGV 27" 2K QHD 144Hz IPS Monitor comes with 3-year warranty.
What is the price of ASUS ProArt Display PA278CGV 27" 2K IPS Monitor in Bangladesh?
The latest price of ASUS ProArt Display PA278CGV 27" 2K IPS Monitor in Bangladesh is 68,800৳. You can buy the ASUS ProArt Display PA278CGV 27" 2K IPS Monitor at best price from our website or visit our showroom.