- Discount Price:
270,900৳ - Regular Price:
275,900৳ - Stock:
In Stock - Brand: Asus
- Model:
ProArt GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition - MPN: PROART-RTX5080-O16G
Payment Options
Key Features
- MPN: PROART-RTX5080-O16G
- Model: ProArt GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition
- Engine Clock: 2700 MHz (Boost Clock), 2730 MHz (OC Mode)
- Memory: 16GB GDDR7; Memory Speed: 30 Gbps
- CUDA Core: 10752, AI Performance: 1801 TOPs
- Output: 1x HDMI 2.1b, 2x DisplayPort 2.1b, 1x Type-C
Recently view
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR7 |
| Size | 16GB |
| Resolution | Digital Max Resolution: 7680 x 4320 |
| Core Clock | OC mode: 2730 MHz Default mode: 2700 MHz (Boost Clock) |
| Memory Clock | 30 Gbps |
| Memory Interface | 256-bit |
| Bus Type | PCI Express 5.0 |
| CUDA Cores | 10752 |
| Others | AI Performance: 1801 TOPs |
| Interface | |
| USB | 1x USB Type-C |
| Display Port | 2x Native DisplayPort 2.1b |
| HDMI | 1x Native HDMI 2.1b |
| HDCP | HDCP 2.3 |
| Physical Specification | |
| Others | 2.5 Slot |
| Dimensions | 304 x 126 x 50 mm 12 x 5 x 2 inch |
| Power Specifications | |
| Connectors | 1 x 16-pin |
| Recommended PSU | 850W |
| Application Programming Interfaces | |
| OpenGL | 4.6 |
| Display Option | |
| Multi Display | 4 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 years warranty |
ASUS ProArt GeForce RTX 5080 GDDR7 16GB OC Edition Graphics Card
The ASUS ProArt GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphics Card, powered by the NVIDIA Blackwell architecture, has an incredible 10,752 CUDA cores and delivers great AI performance with an 1801 TOP rating, making it suitable for advanced rendering, AI workloads, and high-end gaming. This ASUS ProArt GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC GRAPHICS CARD operates at up to 2730 MHz in OC mode and 2700 MHz in default boost mode, providing stable and responsive performance even under severe loads. The ASUS RTX 5080 Graphics Card, which includes 16GB of next-generation GDDR7 memory running at 30 Gbps on a wide 256 bit interface, offers a tremendous 960 GB per second memory bandwidth for smooth multitasking and data-intensive applications. This ASUS ProArt GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphics Card is based on the PCI Express 5.0 x16 bus and supports a digital maximum resolution of 7680 x 4320. It connects via one HDMI 2.1b port, two DisplayPort 2.1b ports, and one USB Type C port, with HDCP 2.3 support and up to four displays running at the same time. The Axial Tech triple fan design provides cooling performance in a 2.5 slot compact factor, while unobtrusive Indirect Aura Sync RGB lighting preserves the ProArt appearance. For stable functioning, a single 16-pin connector is used, together with an 850W power supply. ASUS GPU Tweak III, MuseTree, and NVIDIA GeForce Game Ready and Studio drivers are available on the support website.
Buy ASUS ProArt GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphics Card from ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get original ASUS ProArt GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphics Card From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of latest ASUS GRAPHICS CARD to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at lowest price. The ASUS ProArt GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphics Card comes with 3 years warranty.
What is the price of ASUS ProArt GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Graphics Card in Bangladesh?
The latest price of ASUS ProArt GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Graphics Card in Bangladesh is 270,900৳. You can buy the ASUS ProArt GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Graphics Card at best price from our website or visit our showroom.