- Discount Price:
15,900৳ - Regular Price:
18,500৳ - Stock:
In Stock - Brand: Asus
- Model:
Geforce Gt 730 - MPN: GT730-4H-SL-2GD5
Payment Options
Key Features
- MPN: GT730-4H-SL-2GD5
- Model: Geforce Gt 730
- OC mode: 927 MHz (Boost Clock)
- Gaming mode: 902 MHz (Boost Clock)
- Memory Type: GDDR5, Memory Bus: 64-bit
- Output: 4 x HDMI 1.4b, HDCP Support
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR5 |
| Size | 2GB |
| Resolution | Digital Max Resolution: 3840 x 2160 |
| Core Clock | 902 MHz |
| Memory Clock | 5010 MHz |
| Memory Interface | 64-bit |
| Bus Type | PCI Express 2.0 |
| CUDA Cores | 384 |
| Interface | |
| HDMI | Yes x 4 (Native HDMI 1.4b) |
| HDCP | HDCP Support Yes (2.2) |
| Physical Specification | |
| Others | Slot: 1 Slot |
| Dimensions | 148 x 105 x 18 mm 5.8 x 4.1 x 0.7 inches |
| Power Specifications | |
| Recommended PSU | 300W |
| Application Programming Interfaces | |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Display Option | |
| Multi Display | Up to 4 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 02-Year Warranty |
Asus Geforce GT 730 GDDR5 2GB Graphics Card with 4 HDMI Ports
The ASUS GeForce GT 730 GRAPHICS CARD features four HDMI connectors as well as passive cooling for peaceful multi-monitor work. These four HDMI ports allow for multi-monitor productivity on up to four screens. The single-slot design fits in tiny chassis while yet allowing for extra PCIe devices. Its Auto-Extreme Technology boosts dependability through automation. The ASUS GeForce GT 730 is a single-slot, passively cooled graphics card that allows for silent multi-monitor work. The ASUS GPU Tweak II tool elevates graphics card customization to new heights. It enables you to fine-tune crucial factors such as GPU core clocks, memory frequency, and voltage settings, as well as monitor everything in real-time via a configurable on-screen interface. Advanced fan control, as well as many other capabilities, are provided to help you get the most out of your graphics card.
Buy Asus Geforce GT 730 2GB GDDR5 Graphics Card from the best SSD Shop in BD: ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get the original Asus Geforce GT 730 GDDR5 2GB Graphics Card From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of the latest ASUS GRAPHICS CARD to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at the lowest price. The Asus Geforce GT 730 2GB GRAPHICS CARD comes with 02 Years of warranty.